Sanayi

Kama Otomobil Fabrikası, Yarçallı: Tarih, ürünleri, göstergeler

Kama otomobil kompleksi Naberezhnye Chelny kentinde yer almaktadır. Bitki ağır makine üreten ve dünyanın en büyük ihtisas şirketlerden biridir. şirket ortak marka "KamAZ" altında ürünlerini üretmektedir. yer Kama Otomobil Fabrikası? - Sürekli altyapının geliştirilmesi ile bu otomotiv küme.

ulusal ekonomi için Bitki

santralinin inşasına ilişkin karar 1969 yılında yayınlandı. yere yerleştirin Kama Nehri üzerinde Naberezhnye Chelny küçük kasaba seçildi. Çıkık dikkate malların teslimi ve sevk için lojistik kapasitesini alarak belirlenmiştir. şehir Volga ve Kama su taşıma mağazaları için inşaat ve ekipman için malzeme teslim etmek izin Nehri yakınında yer alan, neredeyse eski Sovyetler Birliği merkezinde yer almaktadır. avantaj demiryolları ve karayollarının ağının bir gelişmeydi.

Gelecekte, coğrafi konum ve altyapı tüketicilere bitki ürünlerini gönderme ile sorun çözüldü. İnşaat üretim yerlerinde iş ve konut inşaatı "Kamgesenergostroy" örgüt yapılmıştır. İnşaat santralın geleceği için SSCB tüm bakanlıkların kuruluşların 2'den fazla binlerce siparişleri içeriyordu yerine getirmede, kaba ve çok uluslu oldu.

inşaat başlangıcı

Kama Otomobil Fabrikası en iyi malzemeler, teknolojiler ve donanımlar ile donatılmıştı. örneğin "Hitachi" olarak yerli şirketler ve yabancı firmaların, hem tarafından sağlanan Ekipmanları, "Renault", "Liebherr" vb. Toplamda, teslimatlar yaklaşık 700 yabancı şirketleri yürütülmektedir.

İnşaat yapımı 1969 kışında başladı. Planlı üretim kapasitesi ağır kamyonların 150.000 birimlerinin serbest bırakılmasını sağlamak için, hem de yıl içinde 250 bin motor bir düzenek sağlamaktır vardı. tüm üretim kompleksi Kama Nehri kıyısında arazi 57 kilometrekare.

Entegre bir yaklaşım

Kama Otomobil Fabrikası - kurumsal şekillendirme. konut binaları ve kentsel altyapıyı inşa binaları ile birlikte. Çalışanlar konforlu konaklama, inşa okullar, hastaneler, anaokulları, kamu hizmeti, spor ve kültürel kompleksleri alırlar. Her yıl şehir 40 bin uzmanları için geliyordu. 27.000 kişilik bir nüfusa başlangıç aşamasında, bugün kent yarım milyondan fazla insanın yaşadığı ev sahipliği yapmaktadır.

ilk araba Şubat 1976 yılında yeni mağazalar sundu. Bugüne kadar çıktı miktarı milyonlarca hesaplanır. Kama otomobil fabrikasının çalışmaları sırasında 2 milyondan fazla araç ve yaklaşık 3 milyon motorları topladı. İhracat dünya çapında seksenden fazla ülkede gerçekleştirilir, BDT ülkelerinde yüksek yük taşıma kapasitesine sahip her üç kamyon KAMAZ ailesine aittir.

gelişim aşamaları

Hemen hemen ekonominin tüm alanları Kama Otomobil Fabrikası üretir arabalar içeriyordu. Bitkinin geçmişi iniş çıkışlar bilir, ama çıkış durdu asla. Üretim kapasitesi ilk aşaması Aralık 1976 hazırlanmıştır. lansmanının zaman, şirket iyi para var, iki kez en yüksek oranlar VAZ automakerthis.

üretim ve inşaat genişleme büyüme oranları endüstrisi için bir rekor olduğunu:

 • planın (1977) ilk yıllık salım 15 bin otomobil endeksi ile Ekim ayında tamamlanmıştır. 7 bin geliştirilebilir yıl oranının sonunda.
 • Haziran 1979 yılında çizgi dışı Yüz bin KamAZ.
 • Üretim kapasitesi ikinci aşaması 1981 yılında yürürlüğe girmiştir.
 • 1983 yılında Kama Otomobil Fabrikası kapsamında, şirket "FC KamAZavtotsentr Yarçallı" kurdu olan makineler tarafından verilen garanti, park yedek parçaların bakım dahil. 90'ların başında, şirket orada 210 servis merkezi bulunmaktadır.
 • 1987 yılında, "Oka" marka küçük arabalar üretimi için kapasite fabrikada çalışmakta. 1994 yılından bu yana üretim tesisleri 75,000 otomobillerin yıllık çıkışı için tasarlanmıştır bitkinin ayrı statü aldı.
 • 1988 yılında çalışanlar "KAMAZ" bitkisinin yarış ekibi (Kama Otomobil Fabrikası) sonradan "KAMAZ-master" adı ile kurulmuş ulusal ve uluslararası mitinglerde birçok ödül kazandı.

kararlılık

Kama Otomobil Fabrikası (Yarçallı), 1990 yılında şirketin durumuna taşındı. 1993 ilkbaharında endüstriyel yapı motorlarında fabrikasında neredeyse tüm benzersiz pahalı ekipman ve tesisleri tahrip büyük ölçekli yangın oldu. kurtarma önlemleri afet yanıt hemen sonra alınmıştır. Aynı yılın Aralık ayında dükkanı tekrar motorlarını üretmeye başladı.

1996 yılında, "Kamaz" JSC bir kamu şirketi olma, yeni bir statü aktarıldı. Aynı yıl şirket yeni ekipman başlayan sanatçısını verdi yeni baz modeli kamyon KamAZ-6520, bir prototip oluşturuldu. Seri üretim 1998 yılında başlamıştır.

ortak girişimler

Yeni yüzyılda, şirket temel ekipman KamAZ-5297 ile güncellenen plan ve geliştirilen veri yolu modeli NefAZ-5299 ile girmiştir. 2003 yılında şirket kentsel altyapı için tasarlanmış üretim araba KamAZ-4308 sundu.

Kasım 2005 yılında fabrika bir ortak girişim açıkladı - Alman otomobil ZF Friedrichshafen AG ve OJSC "KAMAZ", yapı "ZF KAMA" OOO denir.

Yaz aylarında Kazakistan'da açılış üretim hatları (Kokshetau) ve "Cummins KAMA" adıyla Rus-Kazak ortak girişim oluşturulması. Gelecekte, Avrupa ve ulusal ortaklarla işbirliği giderek artmıştır. ABD, Almanya, Hindistan, Avusturya ve diğer ülkelerden şirketlerle ortak girişimler vardı.

modernlik

Jubilee İki milyonuncu KamAZ Şubat 2012'de ana boru hattından serbest bırakıldı. KAMAZ 5490 (uzun mesafe traktör) - Ertesi yıl, yeni bir kamyon aralığının seri üretime başladı. Sonraki yıllarda, bu modelin bir dizi KAMAZ 65206 traktörleri başlatılan ve KAMAZ araç gövdesini-65207 dorse edildi.

2015 yılında Yeni ürün, çelik elektrikli otobüsü, Sürücü Electro (Rusya) ile işbirliği sonucu doğmuştur. Deney denemeleri şehirlerde alanında gerçekleştirilen ve tatmin edici bir sonuç gösterdi bulundu. Aynı yıl şirket kuruluş yılında piyasaya bir insansız hava aracı, test etmeye başladılar.

2016 yılında şirket "KAMAZ" bitki kendi yapısına yana en büyük projesiydi kamyonlar K5 nesil araç için kabin araç çerçeveleri üretecek kotorgo tesislerine dahil oldu.

2017 yılında Kama Otomobil Fabrikası yeni bir tür montaj hattı motor düzeneğinin planlanan tamamlanma - P6 altı sıranın. Bugüne tamamlanarak Komisyon inşaat işleri tarafından kabul etmek, cihazların montajı şirketi "Hekkert" (Almanya) tarafından yürütülür. yıl iki yüz prototip motor sonuna kadar yeni hattın örnekler toplamak planlanmaktadır.

ürünler

Rusya'nın en büyük ve dünyanın otomotiv devleri biri Kama Otomobil Fabrikası olduğunu. Kısaltma KamAZ yerli açık alanlarda değil, aynı zamanda yabancı ülkelerde sadece bilinmektedir. şirket, araç, makine, motor geniş bir envanter üretir ilgili eserler üreten, hizmetleri vermektedir.

Kama Otomobil Fabrikası ürünleri:

 • Üretim araçları (traktör, uçak ağır kamyonlar, CMU ile kamyonlar, otobüsler dökümü).
 • Spetsavtotekhnika (böylece vinç, kamyon, kamyon, kar küreme, çekme, sondaj ve.).
 • Gaz şişesi motorlu araç (otobüs, kamyon, vinç, kamyon, yol bakım vb.).
 • Otobüsler (kentsel, banliyö, şehirlerarası, elektrikli otobüs).
 • Fragmanlar (düz yatak römork ve dorse, konteyner, römork ve dorseler - tankları, vs.).
 • Oto yedek parçaları imal ve teknolojisi.
 • İlgili Teknolojisi (mini termik santraller, jeneratör, kamateynery, motorlar, güç üniteleri ve benzeri.).

İlgili üretim ve hizmetler

Kama oto devi kendi ürünlerini satmak, bütün girişimin bir parçası olmaktan, bitkiler, çok sayıda içerir.

Grup bitkiler "KamAZ" ve ürünler:

 • Otomobil tesisi (araç, dengeleyici süspansiyon tamir takımları, böylece hava platformları ve köprü köprüler sürüş dişlisi.).
 • Bitki (böylece krank milleri, kolları, vites, direksiyon eklemleri yumruklar Genişletme, hub, flanş ve.) Dövme.
 • Döküm (dökme demir, çelik, renk, özel, aksesuarlar ve döküm çalışmaları için donatım).
 • Basın ve Damgalama tesisi (temizleme ve metal kesme, metal ürünler, imalat kalıplanmış eşyalar, kaynaklı parçalar, böylece bileşenleri ve renklendirici.).
 • endüstriyel bitki Onarım (geliştirme ve, yardımcı araçlar, özel aletler, üretim ve makine ve teçhizat, hizmet revizyon makineleri için yedek parça satışı ölçme, kesme üretimi, hazır ve eski donanımları, vb CNC sistemleri ve kurulumu yükseltme duruyor.).
 • Bitki motorları (müşteri isteklerine göre motorları donanımları, motor parçaları, parça galvanik, parçaların ısıl işlem satışı, talaşlı vs.).
 • Metroloji (kalibrasyon ölçüm araçları, kontrol benzeri sınır testi, laboratuar metroloji ve anlamına gelir.).
 • Müşteri Hizmetleri (KAMAZ sertifikalı merkezleri, bakım, otomobil ve araçlar, garanti hizmeti tarafından üretilen tüm ürün grupları için yedek parçalar).

2016 için genel performans (UFRS)

2016 Sırasında konsolide gelirler% 37 bir önceki yıla göre daha yüksektir 133.540 milyon ruble olarak gerçekleşti. şirket inandığı nedeniyle piyasada çekilme ağır marka "Kamaz" yeni bir dizi finansal göstergelerindeki iyileşme. nitel ve nicel açıdan önemli bir rol ithal ikamesi, artan verimlilik, etkinlik yönetimi, gelişmiş teknolojilerin tanıtılması programın ulusal uygulanmasını oynadı.

2016 yılında Kama Otomobil Fabrikası performans göstergeleri:

 • Konsolide gelir - 133 540.000.000 ruble.
 • Gerçekleşme - 34432 kamyonlar (önceki yıl% 16 den iyileştirme).
 • İç pazarda varlığını payının artırılması -% 56 (2015 rakam% 51 idi).
 • Net kâr - 656 milyon ruble. (2015-2380000 ruble kaybı.).
 • Karlılık (FVAÖK'nın göstergesi) - 4,6% (-% 2.6 2015 GODU olarak).

2017 yılında Göstergeler

satışlardan 1. çeyrek finansal gelir sonuçlarına göre 2016 yılında aynı dönemine göre artış gösterir ve (2016 yılında. - 17200000000 ruble) 26400000000 ruble tutarındadır. Toplam gelir 34.4 milyar ruble ( 2016 yılında kayıp 2,2 milyar ruble olarak gerçekleşti.).

2017 yılında planlarının geliştirilmesi üzerinde 20 milyar ruble harcama. Öncelikli alanlar - santralinin inşasına yatırım araba çerçevesinin üretim, ithal ikamesi, üretim altı silindirli motorların organizasyonu (yeni nesil), modernize araçların geliştirilmesi başladı. Planlanan Sürüm yolu stok otomobil modelleri 36.000 birimdir.

endüstriyel turizm

Birçok büyük işletmeler biri Kama Otomobil Fabrikası ise, turlar yönlendirilir. endüstriyel tesisler, işlemler hakkında detaylı hikayeler Fotoğraflar, bitkinin geçmişi ve ilk fırsat açıklık politikası sayesinde gerçekleştirmiştir haline araçların yeni nesil görmek için. dükkanı ziyaret etmek için, ön-kayıt gerektiriyor. Rehberli turlar 3 ila 20 katılımcılar akredite seyahat acentelerinin grupları için kullanılabilir.

Önerilen rotalar:

 • Otomobil Fabrikası.
 • Döküm.
 • motor bitkisi
 • Basın ve Damgalama Tesisi.
 • İki bitkileri (motorları ve otomobil) Görülme.

Rehberli turlar çalışma haftasında mevcuttur.

yararlı bilgiler

Dünya sıralamasında "KAMAZ" bitki otomobil fabrikaları arasında dokuzuncu sırada yer aldı. şirket 52,000 kişiyi istihdam etmektedir. Ana müşteriler ve tüketiciler Acil Durumlar Bakanlığı, Savunma Bakanlığı, "TNK", "Gazprom" dir. Ürünler Hindistan, Çin, BDT ülkeleri, Suudi Arabistan, İran, Panama ve diğer ülkelere ihraç edilmektedir.

Bina 2, Tataristan, Naberezhnye Chelny, Avtozavodskaya Avenue şehrin Cumhuriyeti: Eğer Kama Otomobil Fabrikası nerede ilgileniyorsanız aşağıdaki gibi diye hitap.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.