SağlıkTıp

İnsanlarda kuduz semptomları

Kuduzlar memelilerde, özellikle evcil hayvanlarda ve bazı yırtıcılarda yayılır ve ısırık ve tükürük yoluyla insanlara bulaşan viral bir enfeksiyondur. Bu hastalık, eski zamanlarda insanlar tarafından biliniyordu. Birçok tarihsel kaynak, insanlara enfekte olmuş hayvanlardan bulaşan kuduzlardan bahsetmektedir. Hastalığın etken maddesi ribonükleik asit içeren nörotropik bir virüstür.

Bu hastalık temas yolu ile karakterizedir. Etken madde yaraya hayvan sokması ya da hasar görmüş cilt yoluyla girer. Her zaman kuduz ile ısırılmadığı akılda tutulmalıdır. Bunun nedeni virüsün, hastalığın gizlenmesi döneminde taşıyıcının tükürüğünde bulunamamasıdır. Kuduzların kuluçka süresi yaklaşık 60 gündür, ancak 12 ay olduğu vakalar vardır. İnsanlarda, üst ekstremite ve vücut parçaları bir lokma ile en kısa sürede, en uzun ise - alt ekstremite bir ısırıkla gözlenir.

Bir ısırık yoluyla vücuda giren virüs beyine ve omuriliğe nüfuz eder, çarpar ve iltihaba neden olur. Sinir yolları boyunca kişinin çeşitli organlarına da hareket ederek tükürük bezlerine girerek tükürüğü enfekte eder. Ayrıca, hastalık, beyindeki sinir hücrelerinin dejenerasyonuna neden olur ve bu da solunum kaslarının felce uğraması da dahil olmak üzere çeşitli aktivite bozukluklarına neden olur.

İnsanlarda kuduz semptomları, felç ile değiştirilen ve sonunda ölüme yol açan solunum kas spazmları ile karakterizedir. Kramplar en ufak bir dış uyarana, örneğin ışık, ses ve benzeri katkı sağlar. Söyleyecek olursak, bir insandaki kuduz semptomları spesifiktir, o halde kuduz hakkında konuşabiliriz, ki bu su kuyusu veya sesi görerek gırtlak kıvrımında kendini gösterir. Hastalar saldırganlaşıyor, sanrılar ve sanrılar var. Uyarılma evresi, ölümcül sonuçlara yol açan felç evresi ile değiştirilir.

Kuduzlara karşı bir aşı yapılmadığı takdirde, hastalık her zaman ölümle sonuçlanır. Kuduz semptomları zaten insanda ortaya çıkmışsa, kurtuluş şansı yoktur.

Hastalıkla savaşmak için kuduz aşısı kullanılır, ancak kurbanın ısırıldıktan sonraki birkaç gün boyunca yalnızca başlangıç aşamasında etkilidir.

Hastalığın başlangıcında, bir kişide kuduz semptomları, ezilen bir devlet, yüksek ateş ve yanma, ısırık yerinde kaşıntı veya diğer hoş olmayan hisler şeklinde kendini gösterir. Bundan sonra, diğer belirtiler görünür - nefes darlığı, kaygı ve kaygı, sıvılara karşı nefret, konvulsif nöbetler. Hastalığın son aşamasında, çeşitli organların ve vücudun parçalarının felce uğradığı görülür. İstisnai durumlarda, kuduz ilk olarak felç formunda kendini gösterir.

Uçuşun aşamaları hakkında konuşursak, üç bölümden oluşur: başlangıç, uyarı aşamaları ve felç.

İlk etapta sıcaklık yükselir, genel sağlık kötüleşir. Kafada ve kaslarda şiddetli ağrı var. Ayrıca, çoğu hastalığa yakalanmış, ağız kuruluğu ve kusma meydana gelmiştir. Isırık alanı hoş olmayan bir şekilde yanar, kaşıntı görülür. Diğer belirtiler de mümkündür, örneğin, halüsinasyonlar ve uyku kaybı, ancak oldukça nadirdir.

İkinci aşamada, hasta kuduz ana işareti olarak göründü - hidrofobi, hidrofobi. Ayrıca hasta heyecan, saldırganlık, ekstremitelerin krampları gösterir.

Üçüncü aşamada, çeşitli organların, özellikle de oküler kasların ve alt ekstremitelerin felce uğraması ve aslında bir kişinin ölümüne neden olan solunum organlarının felce uğraması ile bitmesi. Kuduz süresinin süresi en fazla 15 gündür.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.