ÇirkinlikBahçıvanlık

Ficus microcarp - kaprisli minyatür fabrikası

Kapalı çiçeğin anavatanı, mikrokarpın bir ficusudur - Güneydoğu Asya. Buna ek olarak, Avustralya ve Güney Çin'de yetişir. Doğada bu bitki bir ağaçtır , yani ağaç gövdelerinde yetişir ve çok etkileyici bir boyuta ulaşabilir. Yaprakları yoğun, oval, küçük (en fazla 10 cm ve eninde 5), sivri ucludur. Yeşillik rengi koyu yeşildir ve kabuğu gri renktedir. Ficus'un küçük meyveleri başlangıçta açık sarı renge sahiptir ve yaşlandıktan sonra mor hale gelir.

Ficus microcarp (bonsai) gölge toleranslı bir bitkidir. Güneşin doğrudan ışınları kötü geçirebilir, ancak ışık eksikliği ficus için zararlıdır: yaprakları küçülmeye başlar. Radyatörlerin yakınına bir çiçek koyamazsın ve taslak çıkaramazsın. Bu önerilere dayanarak, bitkiniz için kalıcı bir yer belirledikten sonra, mümkün olduğunca daha düşük bir oranda taşınmaya çalışın: permütasyonlara tolerans göstermez ve yaprakları bile atabilirsiniz. Bu işlem, bitki ilk kez eve getirildikten sonra sıklıkla görülür - bunun sebebi çiçeğin yeni koşullara uyarlanmasıdır. Yeşillik kaybını durdurmak için, biyostimülatör "Epin" solüsyonu ile püskürtmek yararlı olacaktır.

Yağmur ormanlarının çoğundaki bitkiler gibi , ficus microcarp da nemi sever. Bununla birlikte, aşın hafifletme onun için çok tehlikelidir: çiçeğin kökleri çürümeye başlar ve ölecektir. Bu nedenle, bu bitki sulamak özel bir bakım gerektirir. Ona göre, sadece haşlanmış, çözülmüş veya iyi muhafaza edilmiş (en az on iki saatlik) ılık su kullanabilirsiniz. Tencerede suyun durgunluğunun hariç tutulması gereklidir. Tencereye alt tabaka sulamak arasında 2-3 cm'den daha az kuru olmamalıdır. Dikkat çekici bir belirti, yapraklar üzerinde koyu renk lekelerin ortaya çıkmasıdır: bu, aşırı sulamayı gösterir. Mikro sazan ficusunu günde bir ya da iki kez serpip yeşillik üzerindeki nemin büyük kısmını almaya çalışın ve gövde olabildiğince az miktarda nemlendirilir.

Hava sıcaklığı gelince, bitki 17-23 derece Celsius en rahat hissediyor. Mikrokarımın sıcaklığı dalgalanması için çok tehlikelidir: yapraklardan çoğunu kaybedebilir. Buna ek olarak, taslaklar, nem eksikliği, sulama için soğuk su kullanımı ve çiçeğin yer değiştirmeye neden olabileceği düşünülmektedir. Dolayısıyla, bakımı bazı becerileri gerektiren bir mikro sazan ficusu oldukça kaypak ve tuhaf bir çiçektir ve büyümek isteyen kişinin sabrı olmalıdır.

İlkbaharın sonbaharının ortalarına kadar bitki besleyin. Bunu yapmak için, aylık iki kez arazi sulamadan sonra hâlâ ıslak haline getirilmiş evrensel bir gübre kullanın. Kasım ayından Şubat ayına kadar, mikro sazanın ficusu ayda sadece bir kez, gübre dozu her zamanki gibi iki kat daha az olmalıdır. Gübreleme işleminin yanı sıra toprağa verilir, bitkiyi püskürtmek için gübre ve su ekleyebilirsiniz.

Fikusu iki ila üç yılda bir naklet . Pratik olarak büyümez, ancak potadaki toprak periyodik olarak yenilenmelidir, aksi takdirde çiçek solmaya başlayacaktır. Transplantasyon için, ficus için özel bir primer kullanmak daha iyidir. Köklere zarar vermemek için özen gösterilmelidir. Tencere delikli olmalı, drenaj altına 2-3 cm'lik bir tabaka halinde dökülmeli ve nakilden bir ay sonra bitki beslenmelidir. Büyük olasılıkla, transplantasyondan sonra, bazı yaprakları kaybedecektir - bu normaldir. Ficus uyduğunda yaprakları boşaltmayı bırakır. Bir nakliye tezgahında bir bitki satın aldıysanız, yeni koşullara alıştığında en geç 2 hafta sonra nakledilebilir. Bu durumda toprak komadının çoğunu kurtarmak, ficusu toprakla birlikte yeni bir tencereye geçirmek ve gerektiğinde alt tabakayı dökmek istenir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.