FormasyonBilim

Ekonomide Yatay entegrasyon

Birçok ülkede ekonomilerini birleştirerek, modern dünyanın önde gelen özelliğidir. Bu objektif gerçekleşen bir süreçtir ve aynı zamanda, o bilinçli yönetti. birbirlerine uyum sistemleri ev birkaç ülkelere birleştirilmiş yakınlaşma yönünde bir eğilim vardır.

Modern dünyada ekonominin entegrasyonu iki düzeyde sanki gerçekleşir. Bir yandan, ekonomik hayatı daha uluslararası hale gelmektedir. Ve diğer yandan - bölgesel düzeyde çeşitli ülkelerin ekonomilerinin yakınsama vardır. Buna dayanarak, tespit edilebilir ve uluslararası entegrasyon süreçlerinin bu formları karşılık gelen:

  • Dünya çapında, küreselleşme sürecine devam eden oluşturulan;
  • Geleneksel Bölgesel. Bazı ülkelerde, 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren geliştirmeye başlamıştır.

Buna ek olarak, işletme düzeyinde ve devlet düzeyinde gerçekleşen entegrasyon arasında ayrım.

İlk durumda - bu tip chastnokorporativny. Birkaç kuruluşların varlıklarını ve sermayesini bir araya getirir.

kurumsal tip entegrasyonu - üreme ulusal süreçler, onların kaynaşması iç içe olduğunu. Bu durumda, birbirine siyasi ve sosyal kurumlar kombine edilen ülkelerin oluşturduğu. Çoğu zaman, bu tür bir entegrasyon devlet başkanlarının aldığı kararların sonucudur. Onun biçimi üretim faktörleri bir grup içinde hareket edebilir nasıl serbestçe bağlıdır. Bu bir serbest ticaret bölgesi olduğu para, gümrük ve ekonomik birliği, hem de tek bir pazar.

Chastnokorporativnaya entegrasyonu çok iki çeşittir:

  • dikey;
  • Yatay.

Birinci grup çeşitli alanlarda katılan şirketleri içerir, ama birbirlerini izleyen tedavi aşamaları ya da üretim bağlanır.

Yatay bütünleşme aynı pazarda, aynı alanda faaliyet örgütleri bir araya getirir. Böylece ciddi rakipleri üstesinden gelmeye çalışmaktadır.

kocaman birinde çeşitli şirketler bir araya getirerek Yatay bütünleşme, tüm ülkenin refahı için önemli olan birkaç sonuçlar doğurmaktadır.

1. pazarda büyük firmaların gücünün büyümesi. Bağımsız üreticilerinin sayısı küçülüyor. tüccarlar az sayıda mallar için fiyatların seviyesini etkilemek için izin verir. Bu pazar potansiyeli rakiplerine karşı koruma sağlamaz hala satıcıların artan konsantrasyon olarak kvazikonkurentnym çağrılabilir. Bu bariyer çok düşüktür. o birleşik satıcıların fiyatları yükseltmek istemiyorum gibi nedenle, onlar bunu yapamaz. Sonra dikkati çeken ilk artış piyasa rakipleri su bastı.

2. Var sinerjik etkileri. Yatay bütünleşme maliyetlerinin bazı azaltmak için firmalar sağlar. Bu sinerjistik etkiler kaynaklanmaktadır. Bunlar dağınık şirketler tarafından elde edilen sonuçlardan ile karşılaştırıldığında, birinde birleşmiş şirketlerin sonuçlarında artış olarak ifade edilir. Bu etkiler yatırım, finans ve operasyon ile ilgilidir.

3. oluşumu işlem maliyeti. Onlar ittifaklar veya anlaşmalar şeklinde tesis tam birleştirilmez kısmi entegrasyon halinde, gerçekleşecek. kendi çıkarlarını saygı, ortaklarından biri tamamen başka güvenmiyor.

4. zayıflaması tüketici otoriteleri ve piyasada tedarikçileri. O sunan malların konsantrasyonu çok yüksek olduğunda, aynı sektörde yer alan firmalar, kullandıkları kaynaklar için zam vermedi böylece bunları etkilemek gerekiyor. Yatay bütünleşme bu sorunu çözmeye yardımcı olabilir. fiyat düşürmek için ve ürünlerin daha büyük bir hacmi üretmek için, işletmelerin tedarikçileri güçlü haline gelmelidir. Böylece en yüksek konsantrasyon da, fiyatı stabilize, piyasada tüketicilerin yoğun olduğu eşittir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.