SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Eğer kalıp yersen ne olur?

Adam uzun bütün dünya ona ait olduğuna inanılmaktadır etti. Ancak bu doğru değildir. Neredeyse iki yüz milyon yıl önce çok daha eski insanları göründü Kalıp,. Bu mantarlar, hiçbir şart için herhangi bir canlı organizmaya var olamayacağından hangi hatta uyarlayabilirsiniz. ölü ya da diri - Kalıp herhangi bir malzeme üzerinde rahat hisseder. O her yerdedir. Hatta temiz oda havasında bir kişinin sporlarını solur.

Eğer kalıp yerseniz ne olur sorusunu cevaplamak için, o türe göre ayrım yapmak gereklidir. O farklı. Kötü kalıp tuğla, beton ve sıva yok edebilir. Onun sporlar hava ve alma gıda yüzer, onları şımartacak. Gıda görünen mantar lekeleri, penisilin yapısında olmayan ve herhangi bir faydalı özelliklere sahip değildir. ekmek ve peynir - - şımarık meyve, yeşil kabarık noktası üzerinde - beyaz toz Gri kürk uzun süre yattığı makarna, kadifemsi çevreler için bulunabilir.

Eğer ürünlerle birlikte kalıp yerseniz ne olur? Böyle tüketim organizmayı zehirlenmesi neden olabilir. Mantarlar, sıkışıp sindirim organlarının, bir yorgunluk ve baş ağrısı hissi, hem de solunum hastalıkları ve cilt neden olur. kalıba Alerji da oldukça yaygındır.

ürünlerin yüzeyinde mikroskobik mantarların sadece bir parçasıdır. kalıbın kökleri toksik bir madde taşıyan gıda kadar girebilmesini.

Herkes mikroskopik mantarların yararlı türlerin varlığı bilir. şarap hazırlanmasında Fransız ustaları kullanarak, Rusya'da çilek bozar Gri toz,. Onlar "onurlu" diyoruz. Eğer kalıp yersen ne mavi ise peynir üzerinde bulunan olur? mantar çeşitleri Bu tür rokfor, Gorgonzola ve Stilton asil bir görünüm verir ve onların beslenme özelliklerinin iyileştirilmesi. Beyaz kalıp peynir Brie ve Camembert özel aroma ve tat veren katkı sağlamaktadır.

Mikroskopik mantarlar bir düzineden fazla koloni daha sayıları sahip olduğunda, çıplak gözle görülebilir. Eğer bir somun ile birlikte, örneğin, kalıp yerseniz ne olur? Pek çok mantar gibi çok sayıda ölmektedir imkansız olduğuna inanıyoruz. Ama yararsız deneyler harcamak ve onun karaciğer gücü işlenmiş ve çıkış toksinlerin vücuda alınmasına deneme.

En zehirli sarı kalıbıdır. Kökleri İnsan vücudu maddenin sağlığı için tehlikeli yayarlar - aflatoksin. Bu tip kalıp sebze ve meyve, yer fıstığı unu, tahıl ve fındık olabilir.

Her zaman dikkate almak mikroskobik mantarların olası birikimleri değildir. Bazı meyveler kotiledonlara arasında bunları içerirler. Örneğin, şeftali çekirdeği, badem, kayısı çekirdeği, yerfıstığı gizli kalıp olabilir.

Araştırma, bu bulunmuştur ki, sağlıklı bir insan vücudu, tek başına baş edemez ölçüsünde aflatoksin toksik bir madde üretmek mümkün on ila yirmi koloniler ait mikroskopik mantar.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.