BilgisayarlarBilgi teknolojisi

Dosya ve bir dosya yapısı. Dosya işlemleri

ilkeler sadece görsel bir düzeyde "işletim sistemleri" ile etkileşim için yeterli değil bilgisayar sistemleri işletmek anlamak için. net bir fikir ne dosyası ve bir dosya yapısına sahip olmalıdır neler olduğunu tam olarak anlamak için. Bu neden gerekli olduğunu bu konuyu dikkate yılında gösterecektir.

Dosya ve dosya yapısı kavramı

Öncelikle en önemli terim ve kavramlar üzerinde karar vermeniz gerekir. Burada anahtar da programın planında sistemin mekanizmalarını tanımlayan bir dosya kavramıdır.

Yani, dosyası - belirli bilgileri içeren bir nesne. görmek için hangi dosyaların veri dosyası yapıları ve bunların etkileşimi, diyelim ki, hayattan örnek vermek geleneksel kitap ile bu kavramları karşılaştırmak daha iyidir.

Herkes hemen hemen her kitapta size içeriği, bölümleri ve bölümleri kapak sayfalarını, masa bulabilirsiniz bilir. En basit anlamak için, kapak - bir bütün olarak tüm dosya sistemidir, sayfa - klasör (dizin) dosyaları tek tek, içindekiler saklamak - özel bilgileri içeren dosyaları - Dosya Yöneticisi, bölümleri ve kısımları.

Bir isim ve uzantısı: Genellikle (her zaman değil gerçek), nesne tanımlama, bir dosya iki bölümden oluşur denir. Aslında, adı kesinlikle keyfi ve farklı dillerde set olabilir. Uzatma - gösterir üç veya daha fazla Latince harflerin özel tanımı, veri tipini. Basitçe söylemek gerekirse, genişleme programı bir sistemdir ve benzeri olsun, bir dosyaya eşleştirilmiş ne anlayabilir. D.

çift tıklayarak herhangi bir işletim sisteminde varsayılan dosyayı açmak. Ancak, her şey bu şekilde açılabileceğini değil aslında. En basit örnek: yürütülebilir kod içeren rağmen .exe uzantılı Windows üzerinde çalıştırılabilir dosyaları, çalıştırmak, böylece, ancak .dll anılacaktır uzantısında aynı dinamik kütüphane, ancak, bu şekilde açılamaz. Bu sadece diğer yazılım bileşenleri veya kod çağrısını tarafından üretilen içeriklerine bir itiraz işletim sisteminin özel bir bileşenidir olmasından kaynaklanmaktadır. Ama bu çok basit bir örnektir.

işletim sistemi veya açmak için herhangi bir programın herhangi uymayan Dosyalar (nesneler) o kadar basit değildir. Kabaca söylersek, "İşletim Sistemi" hiçbirimiz bunun çalışmasına açmak ne demek olduğunu anlamıyor. En iyi durumda olası çözümler sağlanan listeden en uygun programı seçmek için istenecek.

Dosyalar ve dosya yapısı: Bilgisayar teknolojisinin şafak vakti bilgisayar bilimi

Şimdi tek göründü bilgi teknolojisi, nedir görelim ilk bilgisayarlar. O anda kullanılan ana sistem uzman bir ekip girmek için gerekli işlevlerine erişmek için bugünün DOS gün ilkel olduğuna inanılmaktadır.

benzersiz kreasyonları gelişiyle birlikte Norton Commander çok değil (bazı takımlar hala kayıt için gerekli olan) kayboldu bir ihtiyaçtır, daha çok düşmüştür. Bu örnekten yola, bu dosya yöneticisi ve sabit disk veya harici bir ortamda depolanan tüm veriler açıkça yapılandırılmıştır olarak, içindekiler tablosu çağrılabilir.

Dosyalar ve klasörler

açıkça görüldüğü gibi, herhangi bir sistemde, nesnelerin birkaç temel türleri vardır. Dosya ve ana hücre (dosyadan) dışında bir dosya yapısı klasörlerin kavramından ayrılamaz. Bazen terim "dizinine" veya olarak da adlandırılır "dizinine." Aslında, bu tek tek bileşenler saklandığı kesitidir.

Biz bir şey olduğu çoklu çekmeceli bazı komodin, bakarsak Prensip olarak, kitap sayfalarını, en açık klasörlerin kavramı ifade edilebilir saymıyorum. Dizin - İşte "bir şey" dosya ve kutular olmasıdır.

Dosya arama en basit örnekleri

Yukarıdaki açıklamalara dayanarak biz bilginin hızlı alımı konusunda sonuca varabiliriz. bu, o anda varolan "işletim sistemleri" olarak amaç için kullanılabilir. aynı dosya yöneticisinde (örneğin, "Explorer» Windows) özel bir alanda, en azından yeterince dosya adının bir kısmını girin, sonra sistem giriş dizesini içeren tüm öğeleri görüntüler.

Ancak, daha hassas bir arama için istenen dosyanın tam yerini bilmek bazen gereklidir. Kabaca söylemek gerekirse, sen bize itiraz etmek istiyorum komodin, belirli bir çekmeceyi seçmeniz gerekir. Arama kendisi yöneticisi standart anlamına gelen bir dosya kullanarak gerçekleştirilir, ancak arama kutusunu neden Ctrl + F gibi bir kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

Bir dosya sistemi nedir?

Dosyalar ve dosya yapıları dosya sisteminin bir anlayış olmadan hayal edilemez. değil aynı şeyi - bu dosya yapısı ve dosya sistemi unutmayın. Yapısı - işin yapısını belirleyen bir yöntem - İsterseniz, dosya düzenlemek verileri organize ana formu, ancak dosya sistemidir. Diğer bir deyişle, sabit disk veya başka bir depolama ortamı üzerindeki konumu açısından veri işleme prensibi.

Bugün, dosya sistemleri oldukça fazla bulunabilir. Örneğin, en iyi 8, 16, 32 ve 64 bit, NTFS ve hakemlerimizle zaman Windows için bilgisayar teknolojisi çelik FAT sistemi mimarisinin gelişimini da bilinir. dosya sistemi, bir dosyanın yapısı, sipariş yöntemi yakından bağlantılıdır. Ama şimdi sistemleri hakkında birkaç söz.

teknik detayları hakkında söz değil, aralarındaki temel fark FAT daha büyük olan tek olmasıdır unutulmamalıdır küme boyutu büyük veri kümeleri için optimize edilmiş ve hızlı bir şekilde erişebilmek dosyaları küçük hacimli ve NTFS ve ref etmek depolama için ve daha hızlı erişim sabit diskten okuma bilgilerin maksimum hızı.

Dosya işlemleri

Şimdi bir diğer tarafta bakmak işletim sistemlerinin dosya yapısı. Genel olarak, herhangi bir "işletim sistemleri" olarak verilmiştir dosya işlemleri, özel olarak ayırt edici değildir.

büyük kurtarıldı dosya oluşturma arasında, açık, görünümü, düzenleme, vb, yeniden adlandırma, kopyalama, taşıma, silme ve kaydetmek. D. Böyle adımlar mevcut tüm sistemler için standarttır. Ancak, bazı özel özellikler vardır.

veri Arşivleme

Arşivden veri ayıklama - ilk etapta belirli işlevleri arasında, arşivleme denilen dosya ve klasörlerin, sıkıştırma, hem de ters işlemini seçebilir. arşiv veri tipini yaratmak DOS gelişme zamanda büyük ölçüde ARJ standardının kullanımı sınırlıdır.

Ama Posta-arşivleme süreçlerinin böyle yeni geliştirme teknolojilerini gelişi ile. Daha sonra oluşturulan ve Evrensel arşiv RAR edildi. Bu teknolojiler artık daha ilave yazılım yüklemeye gerek kalmadan herhangi bir "işletim sistemleri" temsil edilir. Bu açıdan Dosya yapısı OS dosya işlemleri virtualnoszhatie olarak değerlendirilir. Aslında, sıkıştırma teknolojisi sadece sisteminiz size gerekli boyut ve küçük tarafından değil belirlenir dair bir gösterge sunmaktadır. yedekleme ile bilgi dosya veya klasörün çok kapsamı değişmez.

nesnelerin görüntü kontrol

terimleri "dosya yapısı", "dosya yapısı" ve t. D. Ve nesnelerin kendileri olası vizyonu açısından daha düşünülmelidir. Modern PC'lerin hemen hemen tüm kullanıcılar terim rastlamak sır değil "Gizli dosya ve klasörler."

Bu nedir? Bu sistem (örneğin sistem dosyaları ve kullanıcı bunları yanlışlıkla silinen klasörler gibi) belli nesnelerin ekrana sınırlıdır sadece anlamına gelir. Yani, fiziksel anlamda, onlar sabit diskten sadece dosya yöneticisi bunları görmez, uzak olmayacak edilir.

Bu "Explorer" gizli tüm nesneleri görüntülemek için, ilgili sekme, satır gösterisinde tüm bir onay işareti koymak "Görünüm" menüsünü kullanabilirsiniz gizli klasörleri ve dosyaları. Nesnelerin bu tip dahil sonra yarı saydam simge olur.

Gizli nesne arayışı ile çok zor olabilir. hatta bu nesnelerin ekran hiçbir sonuç (sistem onları görmez çünkü) olacaktır kapalı belirli bir konuma sahip, bir dosya adı veya uzantısı girdiğinizde. Onları bulmak için,% karakteri girmek için kök klasörün adının başında ve sonunda gerekir. Örneğin, bir yerel ayar belirli kullanıcı klasöründe gizli ve bulunduğu AppData klasörünü bulmak arama kutusuna% USERPROFILE% \ AppData kullanmak. Ancak bu durumda, bir bütün olarak dosya ve dosya yapısı ilişkiye anahtarını alacaktır.

Sonuç

İşte temel terimleri anlamak ile yapmak kısa ve her şey vardır. Temel olarak, dosya ve basit örneklerden dosya yapısı o kadar zor değil anlamak için. İsterseniz Son olarak, tuğla şekilde bu şartlar ve kendisini meydana getiren duvarını tanımlayabilirsiniz. Tuğla - Dosya yapısı, her tuğla iyi tanımlanmış, sadece onun için oturtulması kaplar - bir dosya, bir duvar.

Değil özellikle ilköğretim düzeyinde net okuyucu malzemeye programlama ve bilgisayar teknolojisindeki benimsenen teknik yönleri veya klasik tanımının bazı edildi hitap etti.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.