Sanat ve EğlenceFilmler

Claudette Colbert: biyografi, filmler, fotoğraflar

Claudette Colbert, 1920'lerden 1950'ye kadar popüler olan Amerikalı dramatik bir aktris. Farklı yıllarda Oscar, Tony, Golden Globe ödülüne layık görüldü. Ayrıca Emmy Ödülü için oyuncu adayı.

Çocukluk ve gençlik

Claudette Lily Shoshuan - gerçek adı Claudette Colbert. Aktrisin biyografisi olaylarda zengin, hayatı asla gri ve sıkıcı olmamıştı. 13 Eylül 1903'te Fransa'da, Ile-de-France bölgesinde Saint-Mande şehrinde dünyaya geldi. Babası bankacı Georges Claude, anne-şekerlemeci Jeanne Lowe Shoshuan'dur. Colbert'in de ağabeyi Charles vardı.

Claudette ebeveynleri, 1906'da kız üç yaşındayken New York'a göç etti. Kız Washington'da liseden mezun oldu. Konuşma öğretmeni Alice Rossetter aksanından kurtulmasına yardım etti ve ardından tiyatro performansı için seçmelere katılmaya davet etti. Dolayısıyla sadece 14 yaşında Claudette, tiyatronun sahnesinde "The Widow Vale" oyununda ilk rolünü üstlendi.

Okuldan sonra

Okuldan mezun olduktan sonra Colbert Sanat Öğrencileri Birliği'nde okumaya devam eder ve paralel olarak bir giyim mağazasında çalışmaya başlar, böylece eğitim için bir şeyler ödenecek. İlk başta kız moda tasarımcısının kariyerini hayal eder, fakat oyun yazarı Ann Morrison'un konferansına katıldıktan sonra aktrisin kariyerini ciddi olarak düşünür. Morrison, "Vahşi Wescottes" oyunundaki rollerden birini yerine getirmesini öneriyor. Performans Broadway sahnesinde 1923'te gösterildi. Claudette Colbert'in sahne ismiyle oynayan kız 1925'de başlayacak. Colbert'in adı şans eseri değil, anneannesinin ana hattındaki gerçek adı seçildi.

Kariyer Vermek

Kızı Broadway'de çalışmaya başladığı 1920'lerde gerçek bir oyuncu olarak algılayın. Amerika'daki Büyük Buhran döneminde, Broadway'deki pek çok tiyatro oyunu kapanır ve Claudette filmlerde oynamaya karar verir. İlk roller sessiz sinemadaydı, sonra sesli filmlerin dönemi başladı. Kardeş Claudette, Charles Wendling, uzun yıllar oyuncu temsilcisi ve müdürü olarak çalıştı.

Kız, Paramount Pictures stüdyosunda çalıştı ve bir süre sonra Amerika'nın en popüler aktrislerinden biri oldu. 1935'te Colbert, "Bir Gündüz Gerçekleşti" komedi filmindeki rolü için Oscar aldı. Diğer yıllarda, Claudette, 1936'da "Özel Dünyalar" ve 1945'te "Siz Ayrılmadan Sonra" adlı drama filmlerindeki rolleri, bu ödüle iki kez daha aday gösterildi.

1950'lerin sonunda oyuncu daha az rol aldı ve 1961'de sinemada son oynadığı dönemde rol aldı. 50'li yılların sonlarında aktrisin şanının solmasıyla tiyatroda tekrar çalışmaya başladı. Aktrisin filmlerde oynadığı rol profesyonel sakin performans, aristokratizm, şıklık ve Fransız tarzı dokunuşuyla ayırt edilir.

Claudette Colbert, filmlerindeki bu filmin kanıtladığı filmler, 60 yıldır oyuncu olarak çalıştı. 64 filmde roller oynadı; bunlar arasında dramatik ve komedi vardı. Colbert her zaman komedi filmlerinde rol oynamayı severdi, yetenek bu türe göre daha eksiksiz ve tam olarak açığa çıkmıştı.

Kişisel yaşam

Claudette iki kez evlendi. 1928'de ilk kez aktris, Broadway'de "Barker" imalatında yer aldığı bir aktör ve yönetmen Norman Foster ile evlendi. Bu evlilik o zamanlar olağandışıydı. Aktrisin annesinin damadından hoşlanmadığı gerçeğini gerekçe göstererek ayrı ayrı yaşıyorlardı. Claudette annesiyle yaşıyordu ve annesi Foster'ın evinde görünmesini yasakladı.

1935'te böyle bir ilişkiye dayanamayan aktörler boşandı. Aynı yıl, Colbert tekrar evlenir. Los Angeles Joel Pressman'dan bir cerrah için bu sefer.

Joel Claudette 33 yıldır evlendi. 1968'de Pressman aniden karaciğer kanserinden öldü. 1971'de aktrisin kardeşi öldü.

Kocasının ölümünden sonra, filmde oynamaktan ve sahnede performans göstermekten vazgeçtikten sonra oyuncu Speystown şehrinde Barbados'da yaşıyordu. Claudette Colbert, 30 Temmuz 1996'da 92 yaşında vefat etti. Aktris, St. Peter Kilisesi mezarlığında Barbados'a gömülmüştü. Claudette'in hiç çocuğu yoktu. Aktrisinin varlıkları, hayatının son üç yılı boyunca ona bakan arkadaşı Helen O'Hagen'e miras bırakıldı.

İlginç gerçekler

  • 1999'da Claudette Colbert en büyük film yıldızı listesinde yer aldı ve bu listede 12. sırada yer aldı.
  • Hollywood'un Şöhret Yürüyüşünde yıldız Claudette Colbert var. Hollywood Bulvarı'nda, 6812'de bulunur.
  • Sinemada oyuncu her zaman sol taraftan ateş etmeye çalıştı. Bunun nedeni, Claudette'nin sağ tarafının setteki bir kaza sonucu hafifçe hasar gördüğü gerçeğiydi.
  • 1935'te aktris bir Oscar alacağını düşünmedi, bu yüzden ödül törenine katılmadı. Sonuç olarak, acilen bir ödül almak için istasyondaki trenden çağırıldı.
  • İlk renkli "Mahonka Vadisi Davulları" filminde çekimler sırasında aktris, renklerin iyi görünmeyeceğinden çok endişeliydi. Bu filmin ardından Claudette Colbert, fotoğrafın siyah ve beyaz şeritlerde renkli olanlardan daha çok vurulduğu teyit edildi.
  • Emmy ve Golden Globe ödülleri sadece 1987-1988 yılları arasında aktrise verildi. Claudette, mini dizide "Two Mrs. Grenville" de ikinci planın rolünü üstlendi.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.