SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Ani ve tehlikeli anafilaktik şok

arı soktu Adam - ve birkaç dakika sonra öldü. Kadın onun durumunu iyileştirmek için tasarlanmış bir ilaç verildi, ama onun için ölümcül olduğu ortaya çıktı. Çocuk bir fıstık ezmesi sandviç yemiş - ve şehir hayatında yaptığı son oldu. Bütün bu kurgusal olmayan ve çok gerçek trajedi nedeni - anafilaktik şok. Bu fenomen önce, bazı deneyim korku, neredeyse batıl korkusu - böyle ciddi sonuçları neden çok zararsız ve masum ses nedenleri oldu. Aynı zamanda, bu sürecin iyi çalışılmıştır ve doktorların cephanelik ölüm olasılığını en aza indirmek için izin gerekli tüm teknik ve ilaçlar var. yardım derhal sağlandı ana şey.

Anafilaktik şok - ciddi bir şekilde alerjik reaksiyon, dolaşım ve solunum, metabolik ve merkezi sinir sisteminin şiddetli hastalıkların yıldırım hızlı bir gelişme ile karakterize edilir. Bağışıklık sistemi halkı eğilimli üzere anafilaksi (alerjik saldırı) çok hızlı yanıt verir belirli bir alerjen ve sadece birkaç dakika tüm vücut is kapalı tarafından şoku. Quickens kalp atışı, soluk cilt, onlar geliştirmek isilik, Bir kişinin yaşadığı akut solunum yetmezliği, an gelir kaybı bilinci. Zaman yardımcı olmazsa, anafilaksi vakalarının 10-20 yüzde ölümcüldür.

reaksiyonun şiddetine dört seviyesi vardır. baş ağrısı, kaşıntı, taşikardi, dispne ve yorgunluk varken ilk anafilaktik şok, birkaç saat için birkaç dakika sürer. ortalama şiddeti önceden anjiyoödem, aritmi, basınç azalması, mide bulantısı ve kusma ile karakterize edilir. Şiddetli sahne - - Üçüncü zaman gelişir akut kardiyovasküler yetmezliği, kesintiye nefes, genellikle bilinç kaybı meydana gelir. Son derece şiddetli derecede - bu anlık çöküşün geliştirme hastanın, hayatını tehdit olduğunu koma veya kalp durması.

Özellikle anafilaktik genellikle şok ilaca bir reaksiyon. Çoğu zaman ilaç penisilin, prokain, streptomisin, vitamin B, bazı protein ilaçlar, aşılar, antiseptikler ve hatta sıradan Analgin olmuyor. İkinci en "popüler" nedeni - Böyle arı ve eşekarısı olarak batma böceklerin sokması. Bu durumda Alerjen onların zehirdir. Genellikle anafilaktik şok, çeşitli gıda ürünlerinin kullanımında ortaya çıkar. fıstık ve baklagiller - Dördüncü için, süt ürünleri - Üçüncü için, yumurta - Bazı alerjisi olanlar için tehlike diğerleri için, balıktır.

Oldukça nadir alerji vardır. Örneğin, bazı kullanıcılar anafilaktik şok lateks ürünleri ile temas neden olabilir sahiptir. Bazen saldırının nedeni bile fiziksel etkenler olarak karşımıza çıkıyor - anafilaksi belirtileri hipotermi sonucu meydana geldiği soğuk alerjisi, bilinen.

Tabii ki, yaşamın kendisi Alerji önlemleri öğretir ve bunlar tehlikeli kişileri kaçınmaya çalışın. kader çile maruz kalmadan önce yaşam deneyimi kazanmak için onları izin verirse arada, çocuklarda anafilaktik şok, nadiren. deri döküntüsü - Çocuklarda alerjenlere karşı gelecek duyarlılık bir habercisi döküntü olabilir. Daha sonra, anne zaten kimin o yaşayacak, çocuklarının aşırı duyarlılığı hakkında bilmek ve belirli kurallara onu öğretirler.

anaflaktik şok gelişir hızını göz önüne alındığında, özellikle eğilimli eğer iş yerinde yakınları, arkadaşları, iş arkadaşlarının anafilaksi birine, acil yardım sağlamak edebilmek için yararlıdır. Önce alerjen ile acil durdurma kişiye ihtiyaç; Böcek ısırması durumunda - soğutma suyu veya buz uygulamak, yenilgi yakın stinger turnikeyi kaldırın. Hemen bir ambulans çağırmanız gerekir, ancak onun gelişi etkilenen bilinçli tutmaya çalışmak önce onunla konuşmaya. Ayrıca mağdur ve yapay solunum becerilerini gerekebilir göğüs kompresyonu. Daha hekimleri yapmak - kısmen yerinde ve stabilizasyon sonrası - Bir hastane ortamında.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.