Sanat ve EğlenceSanat

Altay Devlet Yerel Lore Müzesi

Sibirya'daki müzeler arasında en eskilerden biri olarak kabul ediliyor. Barnaul'daki Altai'deki (1823'de) madencilik çağına gelindiğinde "Dağ Müzesi" bölümü açıldı. Altai Eyalet Müzesi gerçekten saygı hak ediyor.

Müzenin yaratılışını başlatanlar, bölge Kolyvan-Kıyamet fabrikaları Pyotr Kozmich Frolov'un (1775-1839 yılları arasında yaşam yılı) mühendislik uzmanı, mühendisi ve şefi ve Doğalcı Altai August von Gebler araştırmacısı (1782'den 1850'ye kadar yaşam yılları) Tıp Bilimleri Doktoru idi. Ayrıca, Bilim Müzesi'nin tarihi, teknik ve doğal koleksiyonlarının oluşturulmasına zemin hazırladılar.

Güçlü> "... Bu müzenin amacı madencilerin okulunda olduğu kadar bilim severler için de kullanılması ... özellikle Sibirya'nın eserlerini içeriyor ..."
F. Gebler , 1829'da Local Lore'daki Altai Eyalet Müzesi hakkında müze hakkında yazdı .

Müzenin başlangıcında sergilenen birkaç koleksiyon sergilendi: mineralojik, zoolojik, nümismatik koleksiyonlar. Ayrıca, müzenin oluşturulmasından çok önce başlamış ve yaratıcılardan biri olan Kozmich Frolov tarafından toplanmaya çalışılmış olsa da, esnafın tutkulu bir koleksiyoncusu olan "Sibirya halklarının ustalık belgesi", etnografik koleksiyon oluşturmuştu.

1926 yılı başında müzenin ilk sergisi düzenlendi, maden makinelerinin modelleri, arkeolojik, etnografik, zooloji koleksiyonlar, mineralojik araştırmalar sunuldu. Dorpat Üniversitesi'nde profesör olan C. Ledebour, 1826'da Barnaul'u ziyaret ettikten sonra müzenin sergilenmesini şöyle anlattı: "Sibirya halklarının silahlar, mutfak eşyaları, şamanlar ve kıyafetler gibi çeşitli nesneleri."
Ayrıca bu gerçeği çok sayıda müze kataloğu da doğruluyor. 1836 yılının başlarında derlenen "Barnaul Kabine'sinin Etnografik Bölümü" kataloğunda, gündelik hayatta yaklaşık yüz nesne yanı sıra , Sibirya, Çin ve Kuzey Amerika yerli sakinlerinin kültür maddeleri bulunmaktadır.

1907'de arkeolojik, etnografik ve çoğu koleksiyon modelleri İmparatorluk Tomsk Üniversitesi ve Tomsk Teknolojik Enstitüsüne devredildi.

1915'ten beri müze, önceki bölümlerin yapısında bulundu. Chem. Altai bölgesinin laboratuvarı. Ve 1920'de müze bir kez daha halka açık bir ziyaret için kapılarını açtı.

Müze koleksiyonunun 150 binden fazla birimi bulunan modern koleksiyonu, bölgenin tarihini ve antik çağlardan günümüze doğal kaynaklarını yansıtıyor. Müzenin koleksiyonunda XVIII'den XIX. Yüzyıla kadar, tüm-Rus seviyesinde nadir bulunan madencilik öyküsü vardır: atmosferik buhar makinesinin modelleri - mühendis I. I. Polzunov'un yanı sıra Zmeinogorsk madeninin modeli - Suzun Mint makinasının "Snake Mountain" modeli , bu Set, müze için PK Frolov'un yazdığı ve 1825-27 yıllarında erken yapıldı.

Kolyvan granit tarihçesine ait koleksiyonlar onları. II Polzunova, XIX yüzyılda Altai'de Rus taş oymacılığı merkezlerinden biri. Koleksiyonda, bitkinin 90. yıldönümü için yapılmış (1952) koyu mor porfirlerden bir kase, gri porfirden çim biçen (1815) çim kasedir. Arkeolojik koleksiyonlar, Paleolitik Çağ'dan Altay'ın Orta Çağına kadar olan antik çağların anıtlarını sunar. Çokuluslu Altai'nin canlı bir görüntüsü, Altay, Mordovya, Rus, Ukraynalı, Alman ve bölgenin diğer halklarının geleneksel malzeme kültürlerini içeren bir etnografik koleksiyon oluşturuyor. 20 binden fazla birim. Hanehalkının her yıllık tarihi ve etnografik seferleri, toplama fonunun yeniden doldurulmasına yardımcı olur.

Local Lore'daki Altai Eyalet Müzesi, bugün ziyaretlere açık.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.