FormasyonÖykü

ABD'de Kölelik: Demokrasiye dikenli bir yol

insanlık tarihinin trajik ve kasvetli anlarla doludur. ilerleme yolunda ve aydınlanma günü, hemen hemen tüm yarış Kölelik gibi sosyal gelişmenin böyle korkunç forma başvurdu. Amerika Birleşik Devletleri de etkinlikte zengin tarihinin bu karanlık faz kaçmadı. ABD'de köleliğin bu ülkenin kuruluşundan bu yana ve normal Amerikan yaşamının ayrılmaz bir parçası haline geldi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde, belki tarihteki köleliğin tuhaf formu oluşturulmuştur. Amerikan kapitalizminin derinliklerinde kurulan kölelik tarım onun oluşumunu yansıyan ekonominin sektör genç ülkenin. Çünkü emek piyasasının aşırı kıtlık Amerikan yetiştiricilerinin siyah kölelerin sömürüye başvurmak zorunda kaldılar.

köle emeği kullanımının gezegenin tarihinin slaveholders en tuhaf ve sıradışı sınıfta, mümkün kılan, burjuvazinin çiftlikte silinmez bir iz bıraktığını. zamanda Amerikan ekme - bu düşünülemez ve tamamen tuhaf Sentez, tipik olarak, kapitalist ve köle tutma özellikleri.

ABD'de Kölelik, sosyal, ekonomik, sivil ve yasal, ideolojik, ırksal, sosyal ve politik sorunlar karmaşık bir dizi, kökler olan Amerikan tarihinin derinliklerinde yatıyor. sosyal gelişmenin bu formun çıkması topraklarında varlığı nedeniyledir Kuzey Amerika, serbest girişim yolunda tarımın gelişmesi ve bunun hareketi için en elverişli koşullar yaratmak, geniş arazi alanlar.

Şaşılacak siyah köleler aile üyeleri beyaz yetiştiricilerinin mahrum olarak kabul edildiği bir ataerkil kölelik gibi kölelik liberal formunun oluşumu için tüm önkoşulları oluşturulur. Bu esas olarak kuzey devletleri ile ilgilidir. Güneyde durum biraz farklıydı. İşte klasik kölelik gelişti. İç Savaş arife sosyal gelişmenin bu formu son verdi tarihinde, siyah kölelerin% 89 güneyindeki yaşadı.

Mississippi - son durum köleliğin kaldırılması onaylamaya, bu güney devlet oldu. ABD'de Plantation kölelik ve piyasada bulunan bir kuruluş olmanın Amerikalı kapitalistlerin muhteşem karlar yükselen sınıf getiriyor, yaklaşık iki buçuk yıldır süren ve Kuzey Amerika ve güney eyaletlerinde arasındaki ekonomik ve politik alanlarda keskin çelişkileri neden oldu. ABD'de kölelik zenginleştirme ve tarım ekonomisinin gelişmesi sadece amaca hizmet değil, aynı zamanda büyük köle sahibi yetiştiricilerinin siyasi, sosyal ve toplumsal etkisini güçlendirmek için.

Her şey Hollandalı köle tüccarları ile başladı. Biraz sonra bu karlı iş ve İngiliz gemi sahiplerine katıldı. "canlı emtia" ile ilk Hollandalı gemi, 1619 ilk yıl yaz sonunda Kuzey Amerika kıtasının kıyısında indi. O anında zengin beyaz sömürgecileri satın yirmi siyah kölelere getirdi. liman şehir ve kasaba reklamların "canlı malları" düzenli bir özelliği haline gelmiştir içinde bu noktadan itibaren. Ta ki, 1863 yılında, yıl kabul edilmemiştir bağımsızlık ilanı, özellikle köle işçi kullanımının kabul edilemeyeceğine dair söz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.