FormasyonÜniversiteler ve Üniversiteler

Ural Devlet Teknik Üniversitesi (UPI, USTU-UPI): tarih. Ural Federal Üniversitesi, Rusya'nın ilk Cumhurbaşkanı seçildi BN Yeltsin

Yeltsin'den (modern Urfu, eski USTU, UPI) göre Ural Federal Üniversitesi, Yekaterinburg'da bulunan Rusya'nın geniş bir eğitim kurumudur. Bugüne kadar yaklaşık 40 bin öğrenci, 2 bin öğretmen var. Üniversitenin zengin tarihi var. 1920'de başladı. Şimdi mevcut üniversitemizde yaşanan olaylara daha yakından bir göz atalım.

Yaradılışın kökenleri

Madencilikte nitelikli uzmanlara duyulan ihtiyaç, ülkedeki köleliğin kaldırılmasından önceki XVIII. Yüzyıldaki Urals'da ortaya çıktı. Bu alanda sanayi yoğunlaştı. Burada çalışan işçilerden bazıları yabancılardı. Personel sıkıntısını ortadan kaldırmak için 18. yüzyılın sonlarında St. Petersburg'da bir maden okulu açıldı. Urals fabrikaları ve mayınları için mühendisleri eğitti. Uzmanlarla ilgili sorun karar verdi, ancak bir eksi fark etmiş - personel üretim uygulamasından ayrı olarak hazırlanıyordu.

XIX. Yüzyılda Urallar'da birkaç maden ocağı açıldı ve yüzyılın sonunda bir teknik kolej açılması için öneriler tartışmaya başladılar. Birkaç proje öne sürülürken hiçbiri uygulanmadı. 20. yüzyılın başında Urals maden endüstrisi ekonomik krizden olumsuz etkilenmiştir. Karmaşık durum nedeniyle fabrikalar kapatıldı, yeni inşaat durduruldu.

Ekonomik düzelme 1910'da gerçekleşti. Sanayi toparlanmaya başladı, Urals'da bir teknik kolej kurulması için teklif sayısı arttı. Eğitim kurumunun kuruluşuyla ilgili olay, 1920'de gerçekleşti. Eğitim organizasyonu, Ural Devlet Teknik Üniversitesi'nin (UPI) gelecekte büyümek üzere işe başlamıştır.

1920-1940 döneminde üniversitenin kurulması

Okulun ilk yılları oldukça zordu. Başlıca sorunlardan biri maddi zorluklardı. Sovyet hükümeti, yüksek öğrenim geliştirme imkânına sahip değildi. 1920'lerde, eğitim kurumlarının ağını düzleştirmek için önlemler alındı. Sonuç olarak üniversitede sadece teknik uzmanlık ve fakülte kalmıştır. Bu nedenle, 1925 yılında üniversite Ural Teknik Enstitüsü olarak değiştirildi.

1930'da, eğitim kurumu, belirli işletmelerin yakınında, 10 küçük, oldukça uzmanlaşmış kurumlara ayrıldı. Bu, eğitimin iyileştirilmesi için yapıldı, ancak bu plan başarısız oldu. Teknik okullar (sözde o zamanlar bu okullar) zayıf bir maddi tabana sahiptir. 1934'te bazıları bir sanayi enstitüsüne dönüştürüldü. 7 fakülte, 31 spesiyalitenin bulunduğu multidisipliner bir eğitim kurumu haline geldi.

Askeri yıllar

Savaş öncesi yıllarda sanayi enstitüsü olarak adlandırılan gelecek Ural Devlet Teknik Üniversitesi (UPI), 1930'lu yıllarda donatılmış laboratuvarlarda ana binaları inşa etti. 40'lı yılların başında kurum, ülkenin en büyük teknik eğitim kuruluşlarından biri olarak kabul edildi, Sibirya ve Urals mühendislik personelinin bir forumu. Tüm bunlar bir an sonra başladı Büyük Yurtsever Savaşı tarafından iptal edildi. Üniversite zor koşullarda idi. İlk olarak, enstitü hemşirelerin ve sandviçlerin eğitimi için kurslar düzenleyen evrensel askeri eğitim birimleri oluşturdu.

Gelecekte, üniversite bir amaç belirledi: mühimmat, tank üretiminde çalışan arkadaki fabrikalara ihtiyaç duyan uzmanların yüksek kaliteli ve hızlandırılmış eğitimini uygulamak. Çalışma karmaşıktı:

 • Zayıf ısıtılmış binalarda gerçekleştirilen dört vardiyalı sınıflar tanıtıldı;
 • Tatil günleri kısaltıldı;
 • Yazışma ve akşam eğitimi iptal edildi.

Savaşın sonu ve savaş sonrası dönemde

Tüm testlerde, Ulaç Devlet Teknik Üniversitesi (UPI, Yekaterinburg), sanayi enstitüsünü aradı. 1945'te Büyük Yurtsever Savaş, SSCB'nin zaferi ile sona erdi. Düşmanın yenilgi haberi bir eğitim kurumunda sevinç çektiler. Bu olay, kurum tarihindeki yeni bir dönemin başlangıç noktası oldu.

Savaş sonrası yıllarda ülke yıkımdan çıkmaya başladı. İşletmelerin inşası ve inşası başladı, nitelikli uzmanlara olan talep arttı. 1948'de Ural Endüstri Enstitüsü, adı ile Politeknik Üniversitesi olarak yeniden adlandırıldı. Kirov. Bu olay, mevcut kurumun profilini belirledi. Daha sonraki yıllarda üniversite gelişti; yeni fakülte, bölüm ve spesiyaller açıldı.

Ülkenin önde gelen üniversitelerinin sayısının girişi

Önceki yüzyılın 60'lı yıllarında yaklaşık Ural Politeknik Enstitüsü, ülkenin önde gelen yüksek öğretim kurumlarından biri haline geldi. Burada okumak isteyen insanların sayısı arttı. İlk etapta birkaç kişi iddia etti. Kabul ve lisansüstü eğitim arttı. Yaşamda meydana gelen değişikliklerle bağlantılı olarak, disiplinler ve eğitim süreci geliştirilmiş, teknik eğitim yardımları ve programlı kontroller başlatılmıştır.

1969'da Ural Politeknik Enstitüsü bir çalışma fakültesi kurdu. Enstitüdeki hazırlık kursları açıldı. Ayrıca yazışma kursları oluşturuldu, fiziksel-matematik okulu gönüllü olarak yazışmaya başladı. Televizyon öğretimi de başlatıldı. Yazışma ve akşam eğitiminin ilk üç dersinde ana öğretim şekillerinden biri haline geldi.

Yeni bir gelişme dönemi

Üniversitenin tarihinde yeni bir döneme damgasını vuran önemli bir olay, 1992'de meydana geldi. Okul statüsünü ve ismini değiştirdi. Enstitü Devlet Teknik Üniversitesi (USTU) olarak bilinir hale geldi. Uzmanlık çeşitliliği açtı. "Dünya Ekonomisi", "Malzemelerin Sanatsal İşleme Teknolojisi", "Doğal Kaynakların Akılcı Kullanımı ve Çevrenin Korunması" gibi şeyler vardı.

Statünün değişmesinden bu yana, Ural Devlet Teknik Üniversitesi (UPI) çok kademeli bir eğitim sistemine kademeli bir geçiş yapmaya başlamıştır. Bu, bazı fakültelerde, lisans ve ustaların eğitildiği anlamına gelir. Birkaç önemli olay 2008 ve 2010 yıllarına dayanıyor. 2008 yılında, eğitim organizasyonu Rusya Federasyonu'nun ilk Cumhurbaşkanı seçildi. 2010 yılında URAL Eyalet Teknik Üniversitesi (UI) BN Yeltsin'in adını almış ve Vavilov Üniversitesi ile birleşmiştir. A. M. Gorky. Sonuç olarak, UrFU kuruldu.

Çağdaş dönem

Günümüze var olan UrFU, ülkemizdeki en iyi üniversitelerden biridir. Eğitim kurumları ulusal derecelendirmelerde yüksek pozisyonlar almaktadır. Çok sayıda Rus ve yabancı öğrencisi var. Yaklaşık 400 eğitim programı ve 7000'den fazla bütçe yeri bulunmaktadır.

Elde edilen UrFU'da durmayı planlamıyor. Gelecekte, Urals Federal Bölgesi'nde bilimsel ve eğitimsel ve yenilik merkezi kuracak. Bütün bunların özü üniversite olacak. Bu, dünyanın önde gelen eğitim merkezlerinden biri olmak için pek çok alanda liderliğe yol açacaktır.

Üniversitede Uzmanlıklar

Mevcut devlet akreditasyon belgesi uyarınca UrFU (eski Ural Devlet Teknik Üniversitesi, UPI), 37 genişlemiş meslek grubunda, lisans eğitimi talimatlarında faaliyet göstermektedir. İşte bunlardan bazıları:

 • Mekanik ve matematik;
 • Bilgi ve bilgisayar bilimleri;
 • Astronomi ve fizik;
 • mimarisi;
 • Radyo mühendisliği, elektronik ve iletişim sistemleri;
 • Kimyasal teknolojiler;
 • Nanomalzemeler ve nanoteknolojiler;
 • Yönetim ve ekonomi;
 • Psikolojik bilimler vb.

Sonuç olarak, UrFU'nun (eski USTU, UPI) şimdi Urals ve Rusya'nın gurur duyabileceği bir kurum olduğunu belirtmek gerekir. Eğitim kurumu, birçok Rus kentinde yüksek öğretim programlarını uygulayan birkaç şubeye sahiptir. Ayrıca üniversitenin yapısında Nizhny Tagil Makine-Bina Teknik Okulu da bulunmaktadır. Öğrencileri ortaöğretim mesleki eğitim programlarında eğitir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.