TeknolojininElektronik

Telgraf: tipleri, diyagram ve fotoğrafları

Telgraf modern toplumun gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Yavaş ve güvenilmez bilginin iletimi ilerlemesini engellediği ve insanlar bunu hızlandırmak için yollar aramaktadır. Ile elektrik icadı anında uzun mesafelerde hassas veri iletimi, cihazların oluşturma mümkün kıldı.

Tarihin şafağında

eski - Farklı bedenleniyor Telgraf iletişim formları. Hatta eski zamanlarda bir mesafede bilgi iletimi için bir ihtiyaç vardı. Daha sonra ateşi ve - - Örneğin, Afrika'daki çeşitli mesajlarının iletimi için Avrupa'da tom-toms davul kullanılan semafor iletişimi. İlk semafor telgraf ilk "tahigraf" denirdi - "skoropisets" derken, "telgraf" adı verilen daha uygun bir atama ile değiştirdiğini - "dalnopisets".

birinci cihaz

"Elektrik" olgusunun keşfi ile ve özellikle Danimarkalı bilim adamı Hans Kristiana Ersteda (elektromanyetizma teorisi kurucusu) ve İtalyan bilim adamı Alessandro Volta olağanüstü çalışmalardan sonra - ilk yaratıcısı elektrokimyasal hücrede ve birinci pil (daha sonra "volta pili" denilen) - elektromanyetik telgrafı yaratma bir çok fikir vardı .

Elektrikli cihazlar üretmek için yapılan girişimler, 18. yüzyılın sonlarından alınan bir önceden belirlenmiş bir mesafede bazı sinyaller iletir. 1774 yılında basit bir telgraf İsviçre (Cenevre), bilim adamı ve mucit Lesage inşa edilmiştir. O, iki alıcı-vericinin teller izole 24 paketleri katıldı. birinci gecikme tertibatının biri bir elektrik makinesinin yardımı ile bir darbe uygularken ikinci top elektroskop gelen Buzinova sapmış. Daha sonra teknoloji bir telin 24 yerine, araştırmacı Lomon (1787) bu geliştirdi. Ancak, bu sistem telgraf çağırmak için zordur.

Telgraf geliştirmeye devam etti. Örneğin, bir Fransız fizikçi André Marie Ampère akslar ve 50 ve kablolar asılı manyetik iğne 25 içeren bir verici cihaz yarattı. Ancak, hacimli aletleri yapılmış bu tür bir cihaz pratik kullanılamaz.

Schilling cihazı

Rus (Sovyet) ders kitabı ilk telgraf, selefine verimliliği, basitlik ve güvenilirlik gelen, 1832 yılında Rusya Pavlom Lvovichem Shillingom dizayn edilmiştir farklı olduğunu belirtmektedir. Tabii ki, bazı ülkeler onun az yetenekli bilim adamları "teşvik", bu talebine itirazda.

* telgraf (maalesef yayınlanmamış birçoğu) Tutanaklar Şilini elektrik telgrafların birçok ilginç projeler içerir. Baron Schilling düzenek teller verici bağlanması ve aparatları alma elektrik akımı geçer tuşları ile donatılmıştır.

10 kelimeden oluşur dünyanın ilk telgraf, Pavla Lvovicha Shillinga daire yüklü telgraf ile 21 Ekim 1832 geçirildi. mucit ayrıca Peterhof ve Kronstadt'ın arasında Finlandiya Körfezi'nin dibinde telgrafı bağlamak için kablolama projesini geliştirmiştir.

Sürüş telgraf

Alıcı cihazı bir bağlantı kablosu ve filamentler üzerine bobinlerin üzerinde asılı manyetik iğneleri içerir, her biri rulo oluşuyordu. Bu iplikler üzerinde bir siyah tarafı, diğer beyaz boyalı, bir kupa üzerinde güçlendirdi. tuşuna basıldığında, manyetik bir iğne transmitter bobini saptırılır ve uygun konum daire taşındı. Kombinasyon düzenlemeleri özel alfabe (kod) üzerine telgrafçı alımını çevreler iletilen işareti belirlendi.

İlk olarak, sekiz teller gerekli, daha sonra bunların sayısı iletişim için iki düşürülmüştür. PL Schilling özel bir kod geliştirdi böyle bir telgraf çalıştırmak için. ikinci iletim kodlama ilkeleri alanında telgraf Bunu takip eden tüm Buluş.

diğer gelişmeler

Hemen hemen aynı anda benzer yapılar Alman bilim adamları ve Weber Ghaus tarafından geliştirilen indüksiyon akımları kullanmak telegraphs. Zaten 1833 yılında onlar astronamicheskoy ve manyetik gözlemevleri arasında Göttingen Üniversitesi (Aşağı Saksonya) bir telgraf hattı vardı.

Cihaz Schilling İngiliz Telegraph Cook ve Winston için bir prototip olarak hizmet ettiği bilinmektedir. Cook Heidelberg Rus mucit eserleri ile tanıştı Üniversitesi (Almanya). Birlikte arkadaşı ile Winston bu cihaz ve patentli geliştirilmiş. Cihaz Avrupa'da büyük bir ticari başarı kazanmıştır.

1838'de küçük bir devrim Shteyngeyl yaptı. Sadece bu değil, o kadar bile yanlışlıkla sinyal iletimi için kullanılabilecek tek bir tel (ikinci kısım toprağı gerçekleştirir) keşif yaptı, ilk telgraf hattı uzun mesafe (5 km) geçirdi.

Morse telgraf

Ancak, aramalar ve manyetik iğne ile bu cihazların hepsi tedavi edilemez bir kusur vardı - onlar stabilize edilemez: bilginin hızlı iletimini, bir hata oluşursa ve metin bozuk etmedi. Amerikalı sanatçı ve mucit Samuel Morse tarafından başarılı iki ile basit ve güvenilir bir devre telgraf tellerini oluşturma çalışmalarını bitirin. O gelişmiş ve alfabenin her harfin noktalar ve çizgiler belirli birleşimleri belirlenmiş edildiği bir telgraf kodu uygulamıştır.

Morse telgraf son derece basit yapıda. Bir devre için bir anahtar (manipülatör) kullanılarak akımı kesmek. Bu metalden yapılmış bir kolu içermektedir, bir eksen hattı iletkeni ile iletişim kurar. bir yay kolu kolunun bir ucu (toprak kullanılmıştır) alıcıya ve toprağa kablolu metal çıkıntıya preslenir. telgrafçı kolun diğer ucu bastığında, diğer projeksiyon ile ilgili batarya kablosuna. Bu noktada, şimdiki farklı bir yerde bulunan bir alıcıya hızlıca yürüyor.

Özel bir tambur üzerinde, alıcı istasyonunda dar sürekli kağıt hareket şeridi yara mekanik. Gelen akım elektromıknatısın etkisi altında bu şekilde bir karakter dizisi oluşturan, kağıt deler bir demir çubuk çeker.

Öğretim buluş Jacoby

yazma, katılımına fazlı senkron eylem ve dünyanın ilk Teleprinter: Rus bilim, 1839'dan 1850 yılına kadar Akademisyen BS Jacobi döneminde telgraf çeşitli yarattı. son icadı iletişim sistemlerinin geliştirilmesinde yeni bir dönüm noktası oldu. hemen okumak onun transkript üzerinde zaman harcamak daha telgrafı çok daha kolaydır, Katılıyorum.

verici direkt baskı aparatı Jacobi bir ok ve tamburun kişiyle bir kadran oluşuyordu. kadran tevdi harf ve sayılardan dış çember üzerinde. Alıcı aygıt, bir ok ile bir kadran sahiptir ve ek olarak, baskı elektromıknatıslar ve tekerlek tipi teşvik etmek ve. tüm harf ve rakamlardan kazınmış tipik dümene. hattından gelen akım darbelerinin iletim cihazı boyunca çalÛştÛrdÛğÛnÛzda tetiklenir elektro alma baskı aparatı örnek çarkına kağıt ağ preslenmiş kağıt alınan işareti üzerine basılır.

Cihaz Hughes

Amerikan mucit David Edward Hughes standart tekerlek sürekli rotasyonla teleprinter yoluyla 1855 yılında inşa senkron operasyona telgraf şekilde onayladı. Bu cihazın verici harfleri ve sayıları açtığı edildi 28 siyah-beyaz tuşları ile, klavye tipi piyano oldu.

1865 yılında, Hughes makineleri St Petersburg ve Moskova arasındaki telgraf hizmetinin organizasyon kuruldu ve ardından Rusya'da yayıldı. Bu cihazlar yaygın XX yüzyılın 30-ler kadar kullanıldı.

bodo Cihaz

Hughes, tertibatın hızlı çalışan kablo ve bağlantı etkin kullanımı olabilir. Bu nedenle, bu cihazlar Fransız mühendis Georges Emilem Bodo tarafından 1874 yılında tasarlanan çoklu telgraf cihazları, gel yerine.

Bodo cihaz her iki yönde aynı hattı birkaç telgraflar çeşitli telgraf operatörün aynı anda iletimine izin verir. aygıt, bir dağıtıcı ve bir çok verici ve alıcı araçları içermektedir. Verici tuş takımı beş tuşlarından oluşmaktadır. nakledilen bilgiler el telgrafçı kodlanan ki cihaz Bodo bu verici aparatında kullanılan iletişim hatları kullanımının verimliliğini artırmak için.

Çalışma prensibi

verici cihaz (klavye) makine bir istasyon otomatik olarak ilgili alıcılara kısa süreler için hat üzerinden bağlanır. Onların bağlantı ve dağıtıcıları sağlanan maçların doğruluğu anları anahtarlama sırası. işin telgraf temposu distribütörleri çalışmalarına denk olmalıdır. Fırçalar iletim valfler ve alım senkronize ve faz dönmelidir. verici ve dağıtıcıya bağlanmış alıcı cihazlarının sayısına bağlı olarak, performans telgraf Bodo saatte 2500-5000 kelime arasında değişir.

1904 yılında telgraf - İlk birimler Bodo "Moskova Petersburg" takılmıştır. Gelecekte, bu cihazlar yaygın SSCB telgraf şebekesi kullanılır ve 50'li kadar kullandı.

Inching cihazı

Inching telgraf telgraf teknolojisinin gelişiminde yeni bir aşamaya işaret. Cihaz küçük olduğunu ve işletmek daha kolay. Bu daktilo tarzı klavye ilk kez kullanıldı. Bu avantajlar 50'li Bodo makinelerinin sonuna kadar tamamen tel noktalarının dışına itildi gerçeğine yol açmıştır.

Yerli Start-stop cihazlarının geliştirilmesine büyük katkı A. F. Shorin ve 1929 yılında yerli sanayinin altında geliştirilen L. I. Treml, yeni telgraf sistemini üretmeye başladı var. bunları geliştirilmiştir için 1935 yılından bu yana otomatik verici (verici) ve bir alıcı devresi (reperforator) 1960 üretim cihaz modellerini ST-35, başladı.

kodlama

Start-stop araçlar için olağan uluslararası kodundan farklı Bodo, özel bir kod №1, birlikte telgraf haberleşme cihazları için kullanılan cihazın PT-35 olduğundan (№2) kodu onlar için geliştirilmiştir.

Bodo cihazlar artık ülkemizde kullanmaya gerek hizmet dışı bırakılmasını sonra standart dışı bir başlangıç durması kodudur ve tüm BT-35 mevcut park uluslararası kod №2 aktarıldı. cihazlar modernize olarak kendileri ve yeni bir tasarım, isim ST-2M ve STA-2M (önekler otomasyonla) aldı.

Yuvarlanan makineleri

Sovyetler Birliği'nde ileri gelişme yüksek verimli rulo telgrafı oluşturmak için, buna karşı çekirdeksiz edilmiştir. Bu özellik, metin nokta vuruşlu yazıcı gibi, kağıt geniş bir levha üzerine satır satır basılmış olmasıdır. Yüksek performans ve büyük miktarda bilgi aktarma özelliği sıradan insanlar için değil, tesis yönetimi ve devlet kurumları için sadece önemliydi.

  • Latince, Rusça ve dijital: Yuvarlak Tel T-63 makine üç kayıtları ile donatılmış. delikli bant yardımıyla otomatik olarak alır ve veri iletebilir. Baskı kağıt rulosu 210 mm gerçekleşir.
  • Otomatik rulo elektronik telgraf PTA-80 el ile veya otomatik olarak göndermek ve almak için nasıl ayarlamanızı sağlar.
  • Tertibat RTM-51 ve PTA-50-2 mesajı kayıt mürekkep 13 mm'lik bant ve standart bir rulo kağıt genişliği (215 mm) kullanılmıştır. 430 karaktere dakika kadar başına basıyor.

çağdaş

kitap ve müze sergilerinin sayfalarında bulunabilir fotoğrafları olan telgraf, ilerleme hızlanan önemli bir rol oynamıştır. telefon bağlantı hızla gelişmesi rağmen, bu cihazlar unutulmuş gitmiş değildir ve çağdaş faks makineleri ve daha sofistike elektronik telgraf dönüştü.

Resmi olarak, son telgraf tel, Goa Hint eyaletinde faaliyet 14 Temmuz 2014 kapatıldı. muazzam talep (5000 telgraflar günlük) rağmen hizmet kârsız oldu. ABD'de, son telgraf şirketi Western Union havale odaklanarak, 2006 yılında doğrudan fonksiyonlarını yürütmek için kesildi. Bu arada, Telgraf dönemi bitti değildi ve elektronik ortama taşındı. Merkez Telgraf Rusya, önemli ölçüde azalır personel olsa, bunun bir telefon hattı ve internet yürütmek mümkündür engin alanda her köyde olmadığından, yükümlülüklerini yerine getirmek devam ediyor.

Frekans kablolama tarafından taşınan son dönem telgraf kanallarından olarak, kablo ve radyo yayını bağlantıları tarafından baskın düzenledi. Frekans telgraf başlıca avantajı, standart bir telefon kanalı 17 44 telgraf kanallardan organize sağlar olmasıydı. Buna ek olarak, frekans kablo hemen hemen herhangi bir iletişim mesafesi ile gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Ayrıca frekans kanalı kablo, kolay bakım, ve oluşan iletişim ağı çekirdek hat yönü dolambaçlı yönü yetmezliği oluşturma sağlayan bir esnekliğe sahiptir. Frekans kablo anda telgraf kanalları olan, yani, uygun, ekonomik ve güvenilir DC daha az kullanılmaktadır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.