BilgisayarlarEkipman

RS-232 arabirimleri: standart ve boyut türlerine genel bakış

Dünyada çok sayıda konektör, yuva ve arayüz var. Onları tanımlayın ve her şeyi basit bir kullanıcıya bilmek neredeyse imkansızdır. Yeni başlayanlar kendi başına bir kişisel bilgisayar bir araya getirmeye karar verdiklerinde uyumlulukla ilgili birçok soru var. Bugün RS-232 arayüzlerinin ne olduğunu öğreniyoruz.

Kavramı

Ne tür bir bağlayıcı olduğunu ve bunun ne için olduğunu bilmediğiniz gerçeğine karşı karşıyaysanız, bunun için daha ayrıntılı bir şekilde anlamaya çalışacağız. Bu standart fiziksel katmanı ifade eder ve asenkron arabirim için bir "ortak" olarak tasarlanmıştır. Çoğu zaman, RS-232'yi çağırırken, uzmanlar PC'nin seri bağlantı noktasından bahsederler.

Böylece telekomünikasyonda sıkça kullanıldı. Artık bilgisayar gelişimi sayesinde herkes tarafından biliniyor. Yüksek veri aktarım hızlarına ihtiyaç duyulduğunda ve senkronize edilen cihaz çok uzak değilse PC'ye bağlanır. Ofis işi veya eğlence için bir bilgisayarımız varsa, RS-232 arabirimleri USB ile değiştirilir.

öykü

Geçen yüzyılın ortalarında, özellikle telekomünikasyon teknolojilerinin aktif gelişimi başladı. Belirli donanımı üreten her şirket kendi veri iletimi standartlarını geliştirdi. Buna göre uyumluluk sorunları olduğu için bu tür cihazları kullanmak zordu.

Bu sorunu sonsuza dek çözmek ve halihazırda elde edilen her şeyi standartlaştırmak için 1962'de özel bir dernek kuruldu. "Önerilen Standart 232" adlı üretici için öneriler hazırladı. RS-232 arabirimlerinin geliştirilmesi gerekli hale geldi.

Şimdi karakter kodlaması 5 ila 8 bit sınırları içerisindeydi. Sinyal voltajı +25 V'un üzerine çıkmadı ve -25 V'un altına düşmedi. Genel olarak mutlaka kullanılmayan servis sinyalleri düzenlemek mümkündü. Veri iletimi iki modda gerçekleşti: senkron ve asenkron. Yüklü tüm özellikler sayesinde, standart telekomünikasyon ekipmanları için idealdir.

gelişme

Kurulduktan yedi yıl geçtikten sonra yeni sürümler ortaya çıkmaya başladı. RS-232C, bu süre zarfında tespit edilebilecek tüm eksikliklerle bağlantılı olarak yeniden tasarlandı. DB25 konnektörüne 25 kişi atamaya karar verildi. Bu seçenek gerçekten "hatalar üzerinde çalışmak "tı, bu nedenle zaman çok uzun süre değişmedi ve uzun yıllar boyunca temel bir hale geldi.

1983'te zaten bu standardı kullanan kişisel bilgisayarlar biliniyordu. UART alıcı-vericisini kullanmaya başladık. Yeni özelliklerden birinde, COM bağlantı noktası adı verilen 4 verici vardı.

Bu standartların geliştirilmesi ivme kazanıyor. Üreticiler bu gibi durumlarda eylem ilkesini fark ettiler, bu nedenle Birlik kendisini kaybetmeye başladı. 1986'da RS, ÇED'e dönüştü. Bir şirketten gelen haklar diğerine geçtiğinde, standartların birkaç varyasyonu serbest bırakıldı. Genel olarak, RS-232 arayüzlerine yeni bir şey getirilmedi.

Bu standart sayesinde, birisi bir terminal, diğeri bir iletişim aracı olan iki cihaz arasında veri veya özel sinyaller iletmek mümkün hale geldi. İletim 15 metreye kadar yapılır ve maksimum hız 115200 baud'a ulaşabilir. İlginç bir şekilde, arayüz kullanımı ve programlaması kolaydır. Ego, mesafeyi genişletmeniz gerekiyorsa sıklıkla kullanılır. Uzmanlar basitçe orantılı olarak hızı düşürürler.

hedefleri

RS-232 seri arabiriminin önce bir telefon modeminden bir PC'ye uygulandığı bilinmektedir. Bu nedenle, yakında "Bell" olarak adlandırılan ayrı bir çizgi olan temelleri var. Zaman içinde, İnternet cihazları konektörleri değiştirdi ve USB kullanarak bağlanmaya başladı. Aynı izlenen konektör arayüz panelinden kaybolmadı, bu nedenle diğer üreticiler sisteme bağlanmak için cihazlarına uyumlu kablolar oluşturmaya karar verdiler. Yani, RS-232'ye sahip bilgisayar fareleri biliniyordu.

Şimdi bu arayüz, daha çok uzmanlaşmış cihazlarda, endüstriyel ekipmanlarda ve mikroişlemci sistemlerinde bulunur. Sonuç olarak, modern netbooklarda veya diz üstü bilgisayarlarda, RS-232 arabirim kablosu neredeyse hiç bulunmamaktadır. Fakat sabit sistemlerin bazı anakartlarında hala bu konektör var. Sonuç olarak, anakart üzerinde hem tek yuvalar hem de bir gerdanlık var. Bu konektörü işe yaramaz hale getirmek için bazıları dönüştürücüler sağlar.

işleyen

Bildiğiniz gibi, izlenen kahraman dubleks arabirimidir. Verileri eşzamansız seri arabirim olarak iletir. İki voltaj seviyesi alan tel üzerinden bir ikili sinyal geçer. İşte bu şekilde bilgi iletilir.

Mantıksal üstelleri göz önüne alırsak, pozitif voltaj "sıfıra" ve negatif "bir" e bağlanır. Bu yapının doğru bir şekilde çalıştığından emin olmak için, geliştiriciler çok sayıda "odun yongası" kullanıyorlar. RS-232 arayüzleri genellikle sadece standart giriş ve çıkış hatlarına değil, aynı zamanda donanım yanından akışı kontrol etmek ve özel işlevleri ayarlamak için özel yardımcı yollara sahiptir.

hatlar

İlginçtir, bu bağlantı noktası 25 kontakları olan D tipi ile donatılmıştır. Her birinin kendi redüksiyon ve yönü vardır. Tam bir adınız varsa ve belirli bir özellikten siz sorumlusunuz. Dolayısıyla, iletilen ve alınan veri, istek ve iletim sıfırlaması, pozitif ve negatif voltaj, mod uyumu, alıcı senkronizasyonu, çağrı göstergesi vb. Vardır.

sınıflar

Terminal cihazı önümüzde ise, bağlanan delik deli ise, konektörü kontaklarla donatılmış olacaktır. Standart bir konuma benziyor, ancak bazen istisnalar var. RS-232 arayüzünün sinyallerine sınıflara ayrılmıştır.

TXD gibi ardışık malzemeler, birincil ve ikincil olarak ayrılmış bağımsız bir seri iletim kanalıyla çalışır. Hatlar, bilgi aktarımı ve alınıyor.

RTS kontrol türü adına "el sıkışma" sözcüğü vardır. Bir seri bağlantıya sahip sinyallerin bir iletimden asılına iletimine başlama şekli demektir. Senkronizasyon sınıfı var. Bu modda, ekipman sinyaller gönderir ve bu da şifre çözme işlemi sırasında aktarılmasını kolaylaştırır.

dönüştürücüler

RS-232 arabirimlerinin dönüştürücüleriyle uğraşmadan önce, prensipte bunun ne olduğunu ve neyin gerekli olduğunu bilmek önemlidir. Daha net olmak için dönüştürücü bir bağdaştırıcıdır. Cihazın bir konektörü varsa, ancak bir başka konektöre ihtiyacınız varsa, adaptörü satın alabilirsiniz. Böylece, gerekli tüm alanlar gereklidir ya da gereksiz yere boşluk bırakmazlar.

Bizim durumumuzda, COM portları için RS-232/422/485 arayüzlü ekipman bağlantısını kullanmak mümkündür. Sonuç olarak, standartların galvanik izolasyonu vardır, bilgi aktarımı zor koşullarda elektromanyetik parazit ile gerçekleşir. Bu davadaki sorun, yalnızca basit bağlantı olmadığı gerçeğiyle bağlantılıdır, program seviyesini ayarlamak gerekir.

Genel olarak, farklı ekipman, özel teknolojilerinin veri iletmesini gerektirir. Bu nedenle, protokollerin birleştirilmesi ile çalışmak, veriyi tek bir görünüme çevirmek için ancak bir dönüştürücü kullanılabilirse - imkansızdır. Böyle bir bağdaştırıcının görevi, sistemin belirli bölümleri arasında özel teknolojilerle aktarılmış olan türde bir bilginin uyarlanmasıdır.

Yani, paketlerin işlenmesi program aşamasında gerçekleşir. Program, iletilen malzemelerin yapısını değiştirir, farklı bir protokol kullanır.

sınıflandırma

İlginçtir, RS-232 arayüzünün herhangi bir dönüştürücü (eterin ve diğerleri) çeşitli parametrelerle karakterize edilebilir. Bu nedenle, ekipmanın ve protokollerin türüne göre standardı tanımlayın. Ayrıca belirli bir sürede maksimum malzeme sayısı tarafından belirlenen veri aktarım hızını da göz önünde bulundurun.

Bir sonraki parametre, düğümlerin kendi aralarında iletim yapabilecekleri, aynı zamanda bütünlüğünü koruyan birbirinden maksimum uzaklığına dayanan olası veri iletim mesafesidir. İletim hattı, veri aktarımının gerçekleştiği ortamla temsil edilir. Parametreler arasında "yakacak odun" ve alıcıların sayısı ve ana bileşenlerin "konketing" şemasının bir analizi de mümkündür.

örnekler

RS-232 arabirimlerinin RS-485/422 ile birlikte düzgün çalışabilmesi için sadece bir dönüştürücü değil de bir yazılım denetimi edinmesi gerekir. Terminallerin hepsinin dahil olmadığını unutmamak gerekir; bu yüzden 10'dan sadece üç veri / sinyal alış-verişi vardır. Sonuç olarak, dönüştürme sürecinin kendisi bir formdan diğerine veri bit-bit işleme ile temsil edilir. Bu noktada, protokol dönüşümünün yanı sıra G / Ç bağlantı noktasının "yakacak odunun" dönüşümü de gerçekleşmez.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.