Ev ve AileAksesuarlar

Ne şiş ve pişirin nasıl

Bugün ayrıntı ne tükürük içinde söyleyecektir. Yani, tüm sırayla. Rotisserie bir balık, kümes hayvanları, et tavası yapılabilir metal çubuk, geyik eti bütün karkas ya da parçalar da sebze ya da meyve ile yemek yapmak kolaydır. Genellikle mangal gibi yemek tatları pişirilir. bir şiş üzerinde kızartma Bu şekilde pişirilmiş "Elder Edda" da etin bahsedilmektedir kitapta, eski çağlarda başlamıştır. Sonra savaş savaşçı sonra savaşta fark, yaban domuzu yedik bu cihazda kızartma. Antik çağlarda atalarımız onlar sadece büyük bir sopa yakalandı oyunu şiş, ne tükürmek, ve ne gibi görünüyor bilmiyordum ve ateşin üzerine kavrulmuş. Gelecekte, insanlar sadece yiyecek bir sopa, metal çubuklar üzerinde değil olmuş programları hazırlamak, bu geleneği benimsediler.

Ne tükürmek nedir ve nasıl olabilir

veri cihazlarının türleri hakkında konuşalım. Şimdi şiş iki tür bulunabilir - Yatay ve dikey. İlk balıkçılar ve avcılar arasında geniş popülerlik kazanmıştır, bunlar kompakt, pratik bir zam alabilir. Yatay trochanter bahçıvanlar da onlar da bir barbekü olabilir ve onsuz olabilir kullanılmaktadır. Bu cihazlar yüksekliği ayarlamak kolaydır. Modern fırınlar da şiş ile donatılmıştır, boyut olarak küçük. Bunlar kümes hayvanları veya balık pişirilebilir. shaurmy kavurma için uzmanlar tarafından kullanılan Dikey trokanter.

yolda

tarla koşullarında yatay tükürük kullanarak, yoksa her zamanki metal çubuğu uygulamak mümkündür. Eğer taze balık pişirmek istiyorsanız, iyi bir temiz ve bağırsağı başlatmak için gereklidir. aksi takdirde av üstünde bir kabuk alıyoruz ve ham ise içeride olabilir, yangın küçüktü özen gösterin. Düzgün büyük oyun için olduğu gibi, daha yüksek bir şiş koymalıyız ve küçük kuşlar veya balık için cihazın altına indirilmesi gerekir, yüksekliğini ayarlayın. Mevsimsel avcılar genellikle o sadece her yönden kil obleplivayut ateşe konulduğunda tehlikede bir oyun hazırlama yöntemi uygulanmaktadır. Ayrıca, sinyal bekliyor. Toprak çatlamaya başlar, bu et hazır olduğu anlamına gelir ve bu çıkarılabilir. Sonra bu oyun parçalar halinde kesilmiş ve bir tükürük asıldı, et kuyusu kavrulmuş ve kahrolası kabuk çıktı.

reçete

Trokanter ifade ya da piknik yeterince büyük olacak şekilde seçilir. Odalarda küçük bir oyun ve bir domuz ya da bir koyunun bütün karkas olarak kızarmış edilebilir. İlk olarak, et, yıkanır, kurutulur ve baharatlar ovmak edilmelidir. Kömürlerin üzerine pişmiş kadar Sonra tükürük ve kızartma üzerine karkası koydu. Hepsi bu. Şimdi ne şişi biliyorum ve nasıl pişirmek için.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.