Haber ve ToplumKültür

Manevi küre ve türler

Toplumun manevi küre onun gelişiminde önemli bir rol oynar. Her şeyden önce, bu değerleri, tutumları, klişeleri ve anlamlı toplumun doğasını etkiler birçok insanın bile görünüm, şekil yapabiliyor: o, pragmatik sinik, merhametli veya acımasız, kısacası olup olmayacağını, onun içinde geçerli olacaktır manevi yönlendirmesinin ne, bu üzerinde tam bağlıdır hayat toplumun alanları.

insanlar acımasız ve kayıtsız davranış örnekleri olarak görürseniz, elbette, ondan öğrenecektir. Bu, ana biridir dinin fonksiyonları sanatta ve yön - eğitici.

manevi küre nedir

Her şeyden önce, o maneviyat dini öğretileri ve sanat şekillerde kaydedilmektedir gelenekler ve ahlaki değerlere ile temsil edilir toplumda birleştirici bir ilke olarak sosyoloji ve kültürel çalışmalara atıfta unutulmamalıdır. maneviyat vaaz ve ideolojik eğitim yoluyla güçlendirilmiştir vicdan ile tanımlanır ederken, bireysel bir pozisyona bakıldığında ise.

Böylece, ruhsal küre - Bu insanların etkileşim gösterdiği alanlar, elde olan ahlaki değerlere ve dünyaya performanslarını ve tutum geliştirir. onun "temsilcileri" en yaygın eğitim kurumları, tiyatrolar, Filarmoni, dini yapılardır.

manevi küre: Çeşitleri

Bu alan yalnızca nesneler değildir, aralarında üç geniş alanda, ayrılabilir, aynı zamanda yöntem, bir toplumun zenginleştirilmiştir ruhsal değerleri ve bilginin.

Bilimsel manevi küre. İşte bilimsel bilgi dünyasının yasaları belirlemeye olanak tanır. Bu bölge için bilgi temsil yorumlanır hangi soyut mantıksal formları kavramlar ile karakterize edilir.

Bilim birçok önemli işlevleri yerine getirir:

 • bilişsel;
 • öngörü;
 • açıklayıcı;
 • dünya görüşü.

düzenliliği ve tutarlılığı ile karakterize ruhsal kürenin bu bölge için; diğer alanlara ayıran temel kriter - nesnellik.

Dini manevi küre. Bu görünüm formu uzun süre içinde gelişti, nedenle tarihsel olarak kabul edilir. Din malzemesi ve bir taraftan manevi arasında bir köprü olarak görülebilir, bu ilke ve gelenekleri numarası vardır ve toplumda hiçbir olduğunda malzemenin diğer bir özelliğiyle :. Karakterler, vb binalar ağzına giysi görevlileri, bazı formlarını niteliklerini sosyal adalet, din Düzenler o. toplumun tüm karşılıklı neredeyse tüm dinlerin karakteristiği ve kullanışlı hakkında nazik ve dürüst danışma olmak, çocuk yetiştirmek için talimat: din yardımıyla, sosyal Dünya yaratılması değil, imha amaçlı olduğu, oluşturulur.

Bir sosyal kurum olarak din aşağıdaki işlevleri gerçekleştirir:

 • telafi edici;
 • düzenleyici;
 • bütünleştirici;
 • iletişimsel.

Mevcut zaman din anda her zamankinden daha kamuoyu desteği gerekir: Bilimin gelişmesi insanların inancını kaybetmiş ve onların performansına dinin etkisi azalır.

manevi küre olarak Mad. Burada, iletim anlamda ana mod çıkıntı sanatsal resimler, grafik veya sözlü biçimde ifade etti. Oluşturma profesyoneller tarafından oluşturulan - sanatçılar, heykeltraşlar, yazarlar ve bunlar estetik görünümüne şekil vermek edebiliyoruz.

Sanat fonksiyonları bir dizi gerçekleştirir:

 • bilişsel;
 • eğitici;
 • Estetik.

manevi alemin bir parçası olarak Sanat toplumsal bir içeriğe sahiptir: örneğin, kriz zamanlarında onun insanlıktan olduğunu ve, örneğin, bir totaliter rejim , politik bir aracı haline sanatın dönüşüm.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.