Entelektüel gelişimiHristiyanlık

Kilise takviminde Vasilisayla isim günü

Vasilisa - erkek ismi Basil feminen şeklidir. Eski Yunanca yılında "kral" anlamına gelmektedir. Benzer bir anlamı: "kraliçe", "kraliyet", "kraliyet" Vasilisayla adlandırılır. Ad günü (melek gün) , o yılda birkaç kez kaydetti:

  • 21 Ocak;
  • 18 Şubat;
  • 23 Mart tarihinde;
  • 28 Nisan;
  • 29 Nisan;
  • 16 Eylül;
  • 4 Nisan;
  • 4 Temmuz.

O günlerde, kilise farklı zamanlarda yaşamış ve Vasilisa seçildiler kutsal şehitleri, hatırlar.

Vasilisa Rimskaya (28 Nisan)

İki yakın arkadaş ve Anastasia Vasilisayla, ben yüzyılda Roma'da yaşadı. Havariler Peter ve Paul onun vaaz biri sırasında, Hıristiyanlığa ve ölümüne kadar inancını ihanet etmedim.

Roma 68 yıllık kuralının 54 ile İmparator Nero. O, Hıristiyanların, işkence acımasız zulmü geçirdi inançlarını terk etmeye zorladı ve itaatsizlik durumunda - idam şehitler. Vasilissa ve Anastasia ceset Hıristiyan kanunlar çerçevesinde gömdü. Bunun için İmparator hapis onları hapsetmeye emretti. Yakında, inançları nedeniyle ve Anastasia Vasilisayla işkence yaptı. Ama hepsi acılarını tahammül başardık ve İsa Mesih'e iman tuttu. Bu 68 yıl boyunca, kadınlar kafası bulundu.

şehit ve Anastasia Vasilisa Anma Günü 28 Nisan'da kutladı. Onların emanetler Roma'da bulunan Umirotvoritelnitsy Our Lady, kilise bugün olabilir tapınılıyor.

Vasilisa Mısır (21 Ocak)

Şehitler Julian ve Vasilissa yılın Mısır Antinous geldi. Her ikisi de asalet, varlıklı ailelerden geldi ve velilerin ısrarı üzerine yakında karı koca haline geldi.

Buna rağmen Julian ve Vasilisayla dindar insanları kalmıştır. Bunlar tamamen Rab kendilerini adamışlardır, birbirimizle yakın temas ve masumiyet tuttu yoktur. ailesi Julian ve Vasilisayla manastırın erkek ve kadınlar tarafından kurulan ve bir keşiş olarak üstlerine başladı ölümünden sonra.

III yüzyılda, İmparator Diocletian döneminde, sadık eş yakalandı ve bir zindanda hapsedildi. Kendilerine ağır işkence defalarca verdi ama bütün ıstırap olabilir. Julian oğlu işkencecisinden ve eşi Kelsey Marionillu yanı sıra diğer bazı putperestler Hristiyan inancına çevirmek bile başardı. Yakında Julian Vasilisayla ve diğer şehitlerimiz kılıçla ölümünü kabul etti.

Vasilisayla isim günü 21 Ocak'ta kutladı. Bu günde Kilisesi de Julian Kelso, Marionillu ve yıl 313 yılında kılıç tarafından öldürülmüş diğer şehitleri hatırlatır.

Şehit Vasilisayla: Ortodoks isim günü 16 Eylül

Roma İmparatoru Diocletian devrinde Hristiyanların büyük zulmü gerçekleştirdi. Ama bütün masum kanının en Nicomedia (Nikomedeya) antik kentinde döküldü. Tek başına bir ay içinde kılıç fazla 17 bin Hıristiyanlar tarafından orada öldürülmüş. Değil işkenceci yetişkin ne de çocuk ne affedildi.

Ben Nikomedia ve dokuz yıllık Vasilisa içinde yaşadı. kortunda o kentte o dönemde hüküm procurator Alexander, getirildi. O Vasilisa Rabbi'ne iman feragat önerdi, ama o kararlıydı kalmıştır. O bile Alexander ile bir anlaşmazlık vardı ve o bir çocuk ve yetişkin değilmiş gibi İsa hakkında konuştuk.

Vasilisayla defalarca martyric işkence tabi. İlk başta, daha sonra tüm vücutta flogged ve tamamen yaralarla kaplı olduğunda, kız baş aşağı ayaklarından asılmış ve vücudu altında ateş yaktı, karşısında dövüldü. Ama ne yangın, ne de vahşi hayvanlar Vasilisa öldüremez. Nikomedia vali onu ayaklarına kapanarak tövbe etmeye başladı. Ondan sonra da Rablerineinanmış ve vaftiz oldu.

Yakında Alexander öldü hegemon ve Vasilisayla şehir dışına gitmişti. Bir gün, o, susuz hissetti bir kaya haline geldi ve su için Rab istedi. taştan Aynı anda bir çeşme dövmeye başladı. Vasilisayla suyu içti ve hemen vefat etti. Taş civarında gömülü ve vücudunu piskopos bulan edildi.

İsim Günü Vasilisa Nicomedia 16 Eylül'de kutladı. Bu gün, şehit Tanrı'ya masum ruhunu verdi.

kilise takviminde Vasilisayla isim günü, 23 Mart 29 Nisan

İmparator Decius (yaklaşık 251-258 yıl) döneminde Hıristiyanların acımasız zulmü devam etti. Onlar Corinth dahil tüm antik kent kaplı. There misyon Hıristiyanlar Jason askeri komutan atandı yok etmek olduğunu.

Tormentor yüzlerce kişi dinlemeye gelen Christian Kondrat, yaşadığı kenti yakınlarındaki çölde bildirdi. Aralarında genç Vasilisayla oldu. Rab Kondrat ve tayfasına inancını için şehit edilmiştir. Birincisi, yabani hayvanlar tarafından yiyip olmak verildi, ancak sadık dokunmadı. Sonra kılıçla kafası bulundu.

İsim Günü Vasilisa Korint ve şehitlerin kalanı 23 Mart ve 29 Nisan'da kutlanıyor. Bu günde Kilisesi isimlerini hatırlar.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.