TeknolojininBağlantı

Görünmez kılavuzlar. İletişim kanallarını inceliyoruz

Modern araçlar ve iletişim kanalları bize yalnızca bilgi aktarımı için aracılar olmakla kalmamaktadır . Mekanizmaların ve cihazların çalışmalarını sağlayabilir ve destekleyebilir, çalışanların çalışmalarını denetleyebilir, karmaşık ekipmanları uzaktan kontrol edebilir.

İletişim türleri hakkında çok şey söyleniyor. Onları sadece numaralandırdık. Böylece, veri iletimi için telgraf, telefon, radyo, ses yayın, televizyon, uydu veya mobil iletişim, yeni formatlar (3G, 4G, vb.), Bilgisayar kablolu ve kablosuz ağlar kullanabilirsiniz. Aynı zamanda iletişim ve komünasyon alanındaki teknolojilerin geliştirilmesi sayesinde iletim kalitesi ve hızı sürekli olarak artıyor. Bunun önemli bir rolü iletişim kanalları tarafından yürütülür. Onlar hakkında da bir konuşma olacak.

İletişim kanallarının çeşitleri ve sınıflandırılması

Türler hakkında konuşmadan önce, "iletişim kanalları" kavramının özünü belirlemek mantıklıdır. Belirli bir frekanstaki bir sinyalin belirli bir oranda yayılmasını sağlayan ve destekleyen bir dizi teknik cihaz ve vasıtanın yanı sıra, sinyalin yayılma ortamından oluşan bir sistem anlamına gelir.

Sınıflandırma veya tipoloji ile ilgili olarak, şu anda iletişim kanalları aşağıdaki gibi bölünebilir:

  • İletken ortam türüne göre (kablo veya radyo frekansı).
  • Frekans aralığında (yüksek frekans, VHF, UHF, mikrodalga menzil, milimetre menzil, kızılötesi).
  • Sinyal türüne göre (analog veya dijital).

Birçoğu muhtemelen dijital iletişim kanalları veya optik iletişim kanalları gibi ifadeleri duymuştur. Farklı özellik veya avantajları nelerdir?

Dijital iletişim kanalları, bilgiyi bir ikili kod şeklinde iletir. Yalnızca 0 ve 1'den oluşur. Bu teknoloji sayesinde, analog yöntemin aksine, verilerin kaybolması veya bozulması mümkün olmuştur. Örneğin, telefonda konuşurken genellikle bir analog sinyal kullanılır, bunun prensibi sürekli elektriksel dalgalanmaları iletmektir. Bu nedenle, analog bilgi değişim sistemleri, parazite karşı oldukça hassastır ve bilgileri önemli ölçüde bozabilir veya veri kaybedebilir.

Optik iletişim kanalları, kablonun yapıldığı malzemeye göre diğerlerinden farklıdır. Üretiminde kullanılan optik fiber, yüksek kanal kapasitesi, çok az distorsiyon veya sinyal azaltımı sağlamak için önemli mesafelere izin verirken parazite karşı bağışıklık sağlar. Buna ek olarak, optik elyaf üretimi ekonomiktir, genel boyutlarda çok daha küçük ve daha hafiftir . Bazı kaynaklara göre, konvansiyonel kabloların ağırlığı, aynı boyuttaki bir optik telin kütlesinin 10 katı olabilir. Optik iletişim kanalları da dijital, çünkü bu bilgileri tam olarak bu formda iletiyorlar.

Kablosuz iletişim kanallarından bahsetmemiz imkansızdır. Bunlardan birini düşünmeden kullanıyoruz. Bunun bir örneği kızıl ötesi (lazer) iletişim kanalı olabilir. Yönlü bir ışık demeti sağlayan uzaktan kumandayla TV'yi veya başka bir cihazı kontrol etmemize izin veren kişi budur. Kablosuz kanallar şunları içerir:

  • Kızılötesi veya lazer.
  • Mikrodalga kanallar (uydu veya uzak mesafe iletişim için kullanılır).
  • Serbest radyo frekanslarının ağları (sinyali aynı anda birkaç bantta iletebilme yeteneği).

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.