ÇirkinlikBahçıvanlık

Türler ve güngüzeli çeşitleri: açıklaması, özellikle bakım ve yetiştirme

isimleri, lilyum ve güngüzeli, bu makalenin sonraki bölümlerinde sunulmaktadır çeşitlerin açıklamasında açık benzerliklere rağmen, çiçeğin dış yapısı dışında pek ortak noktaları. Bu büyük güçlü rizom ipliksi ile otsu bitki, kavisli yaprak ve büyük tomurcukları bulunmaktadır.

Bahçecilik, özgün doğal türler ve güngüzeli, çiçek şaşırtıcı güzellikte sayısız çeşitleri ve renk bir bolluk kullandı. Yetiştiriciler bitki kültüründe basitlik yüksek stabilite ve hareket esas olarak değerli, hızlı bir şekilde gür çalılar oluşturma yeteneği ve uzun çiçeklenme süre boyunca.

limon sarısı sarı zambak, sarı: en popüler iki doğal türlerdir. bunlardan türetilen artık piyasayı iç içedir Çeşitler.

sarı sarı zambak

Bu çok yıllık bir bitkidir. Vahşi doğada Asya (ılıman iklim zonu) ve güney Avrupa'da yaygındır. bahçeler toprağa iddiasız, bir dekoratif olarak kullanılmaktadır. kavisli doğrusal olan bu tip sarı zambak formları yayılan çalı 0.75 m'lik bir uzunluğa bırakır. Yüksek gelişme 3 ila 9 büyük çiçek ihtiva eder. Huni biçimli taç çeşitli olabilir: altın sarıdan bordo. Bu türün vysokodekorativnye güngüzeli birçok çeşidi vardır.

Hemerocallis citreous

bir metre için güçlü bir çalı yukarı oluşturan çok yıllık çiçekli bitki. o nehir üzerinde yetişen Vahşi doğada, ormanda kenarları, deniz seviyesinden 2000 metreye kadar çayırlar eteklerinde, üzerinde. Vatan bitkiler - Çin, Japonya ve Kore.

çiçeklenme üstündeki yapraklar daha yüksekliğinde Büyük çiçek sapları 2-5 büyük çiçekleri vardır. türlerinin bir ayırt edici özelliği - belirgin bir lezzet. Sarı limon - Eğer isim, anlamak zor değildir öğleden sonra veya akşam açık Çiçek, üst tomurcuk mor-siyah renk ve çiçek örtüsü. büyüyen vatan üzerinde, yalnızca (a garnitür olarak ya da çorba çiçek tomurcukları yemek) bir süs bitkisi, aynı zamanda gıda olarak kullanılmaz.

sınıflandırma

Daylily çeşitleri çok çoktur. Dahası, gelişmiş özelliklere sahip yeni melezler ile her yıl doldurulan edilmeye devam eder. bir makalesinde hepsini sunun imkansızdır. Siteniz için güngüzeli seçerken Ancak, her yetiştiricisi bu çeşitli yönlendirmek için yardımcı olacak bazı kriterlere dikkat edilmelidir. Böylece de genellikle sınıflandırılmış çeşitleri vardır için öyle.

  1. Yükseklik sapı: düşük (en az 30 cm), orta (30-60 cm) ve yarı (60-90 cm) ve çok yüksek (90 cm) olabilir.
  2. dökmeyen, yarı dökmeyen ve uyku: vejetasyon türü. Yeni sarı zambak çeşitleri bizim iklim için en uygun olan, yüzden dinlenme durumunda kışı kolaydır ve yeniden baharın gelmesiyle birlikte canlanıyor.
  3. çiçek açma zamanı (parantez içinde rizomlar ambalaj malzemesi üzerinde bulunabilir uluslararası tayin belirtmek): erken (E), orta-erken (EM), orta (M), srednepozdnie (ML), geç (L) eklenmiştir. Ağustos ayının sonuna kadar Haziran ortasından itibaren Aylık gradasyon.
  4. gece, gündüz ve dolgotsvetuschie: Çiçeklenme renklerin zamanı. Birçok çeşidi kendine has bir kokusu vardır.

sarı zambak en iyi çeşitleri

Muhteşem daylilies sağ taraftaki "Gülümseyen güneş" olarak adlandırılır. Onlar hiç hepsi vardır ve bunlar her koşulda kokulu gibi görünüyor. Görüş kısmen hatalı. Doğal türler gerçekten yetiştirme açısından çok kararlı ve kararsız ise, kendilerine kültürel melezler talep biraz daha dikkat ve özen. Bu durumda, seçim sık uzun ve bol çiçekli dönemine bitkilerdir zaman.

Size tüm ihtiyaçlarını karşılamak güngüzeli üç çeşit sunuyoruz.

  • Çilek şeker -., Lüks çiçekler Yarı dereceli (70 cm), tümüyle karakteristik oluklu yaprakları yapılan hemen hemen yuvarlak şekil sahip olan 12 cm çapında daha kalın ve yeşillik arka plan üzerinde işaretlenmiş gibi, adını haklı. çeşitlerinin avantajlarından biri - uzun Eylül sonlarında Haziran dönemini çiçekli. Dahası, ikinci aşama, sıcak bir düşüş sağlanabilir.
  • Stella D'Oro - neredeyse sürekli Daylily çiçek açan. onlar zümrüt yeşili yaprakları bir arka planı parlak sarı çiçek bir vaha yaratmak, hatta küçük bir alanda kullanılabilir çünkü Düşük büyüyen çeşitleri (bu durumda, yükseklik 40 cm aşmadığı) iyidir. Mayıs ve Ekim ayları kısa aralıklarla, uzun Çiçeklenme. çapı 6.5 cm, yuvarlak yaprakları, hafif dalgalı - çiçek büyüktür.
  • Frans Hals - çok iyi performans ve uzun dayanıklılık çiçeklenme süresine sahip olan Uzun derece (1 m'ye kadar), sınıflandırılmış dikroik melezleri olup. Boyama gerçekten benzersizdir. Yaprakları şerit, 15 cm çapında ortasında yer almaktadır tuğla kırmızısı ile homojen, sarı bir alternatif.

Terry sarı zambak: dereceli

güzelliği içinde Terry daylilies temelde farklı bitkiler olsa, zarif lilyum ve güller ile rekabet edebilir. Oluklu çırpıcıları yaprakları farklı sayıda var. Zor tüm çeşitliliğini kapsayacak ve bu nedenle size çift çiçek sarı zambak ilgi yeni çeşitleri sunmak:

  • Çift kırmızı royal - büyük (çapı 14 cm) yüksekliğinde 75 cm bitki oluşturma burç, çift bilyalı kadife çiçek şarap rengi ve gümüş yaprakları iç yüzeyinde kesme, doymuş. Her yaz çiçek açar.

  • Sadece benim boyutu - çok bol çiçekli ile sınıf 2014. çiçekler "göz", 7 cm çapa kırmızımsı çift soluk pembe renk vardır.
  • İkebana yıldızı - Büyük lüks çeşitlilik soluk sarı renkte çiçekleri. yaprakları il merkezi ile karşılaştırıldığında hafif dalgalı ve daha soluk bulunmaktadır. 15 cm çiçeğin çapının. Kokulu çeşitli boyu yaz çiçek açar.

sarı zambak tür ve çeşitleri tamamen farklı olmasına rağmen, kendi yetiştirme ve bakım temelleri herkes için aynıdır.

aydınlatma

Bir bitkinin gölgeli yerleri (bodur, orman kenarı), ama bizim iklimde yeterli ışık, özellikle bahçe hibrit ihtiyaç - güngüzeli anayurda unutulmamalıdır. Aksi halde, yarı gölgede ana yan yana, onlar sadece tam ihtişamıyla kendilerini ifade mümkün olmayacaktır. Tabii ki, bitki çok plastik ve gölgede bile büyüyebilir, ancak bol ve gösterişli çiçek sadece iyi ışık gözlenir.

nem ve toprak ile İlişki

Nem sarı zambak da oldukça sadıktır. Güçlü rizom derin tabakaların suyu özü ve yüzey kuruyana korkar değildir. Bununla birlikte, çalılar turba ya da odun yongaları yakınındaki en zamulchirovat alan, aşırı buharlaşmayı önlemek için.

bize tanıdık bahçe toprağı bu bitki için iyi olmalı. çok hızlı bir kum bolluğu ile kök sistemi çürümeye yol olan, durağanlaşacaktır, tam tersine, toprakta nem ağır kildir buharlaştırın.

iniş

iniş yeri melez özelliklerine büyük ölçüde bağlıdır. Özellikle, uzun boylu ya da cüce güngüzeli seçim konusunda. Belirli bir grubun Çeşitler düzgün birbirleri ile kombine edilmelidir ve sonra yatak yemyeşil çiçeklenme için sezon boyunca gözü memnun edecektir.

çukur İniş ayrı ayrı ve özenle rizom hazırlamak. Bu noktada sarı zambak yıllarca büyüyecek unutmayın. Bu yüzden şimdi köksapın sadece küçük bir parça olduğunu ve 3-4 yıl sonra çapı 70 cm çim yukarıya gelecek şekilde bir yayılma çalı var olacaktır.

Toprak verimli ve iyi nem geçirme ise, o zaman sadece bir delik kazmak ve bir bitki bitki. Şüphe toprak, ön turba, kum, humus ve gübre olun ise (potasyum, süperfosfat, uçucu küller ve diğerleri.). boyun gömmek yok dikim zaman, zemin seviyesinin ve zamulchirovat yukarıda 1.5-2 cm olmalıdır.

Sulama ve gübreleme

Gibi haklı deneyimli bahçıvanlar, daylilies bakımı, ama yine de kendine biraz dikkat gerektiren çok fazla sıkıntıya yol açmaz gözlemler. bu arada hatta acemi yetiştiricisi gücünü onlara büyütün.

Daylilies - değil severler sık ve yüzey sulama yapmak. Uzun süreli kuraklık durumunda bu nadirdir yapmak daha iyi, ama bol olduğunu ve bu yüzden yağış normal miktarda de büyür. Sulama çiçekler üzerinde su düşen damlaları önlemek için, kökünde gerçekleştirilir.

Gübre mineral gübreler iki kez önerilir. İlk - Erken bahar, sadece yaprakları ve ikinci büyüyünce - zirve çiçekli sonra.

budama bitkiler

Soluk çiçekler çalı görüntüsüne gölge düşürmez, ama tohum oluşumu üzerine ekstra güçlerinin "çekme" değil sadece. Bu nedenle, bildiğim kadarıyla çiçeklenme olarak çiçek sapları makası kaldırmak için gereklidir. Hava ıslak ise, yaprakları tamamen kesilmiş çiçekler, kendi başlarına çökmeye olmaz.

kış başlangıcı önce, tüm toprak üstü kısmı çıkarılmalıdır. Tipik olarak, yapraklar bizim iklim koşullarına kendinizi kuru ve sırf donma ölmek zamanı yok etmek. Eğer bahara kadar bırakırsanız, rizom basitçe yakmak veya vypret gelecek sezon kadar olabilir.

malçlama

Prosedür bitkiler için çok yararlıdır ve çeşitli çalışmaların hedefleri. İlk olarak, çalılar cips ya da turbadan çevresi yayılma sonucu toprağa nem buharlaşma oranını düşürmüştür. İkinci olarak, malç ısı köklerin aşırı ısınma ve kış aylarında aşın donma altında dondurma önler. Üçüncü olarak, ot mücadelesi ve gevşetme için ihtiyaç minimuma indirilir.

odun yongaları ve turba: Uzmanlar malç iki tip kullanılmasını tavsiye ederiz. İlk belirli bir mesafe, ikinci içinde tutar - sağ çalı dibine yakın, genç sürgünler serbestçe büyür böylece.

bahçede kullanın

Daylily peyzaj tasarımında uygulamalar, muhteşem bir görünüm sayesinde çok geniş bir yelpazesine sahiptir. Akıllıca yüksekliği ve farklı çeşitleri tonları ile oynayarak, mono- ya da kombinasyon dikimleri grubunda kullanılabilir. Bu pürüzsüz çim veya bordürler boyunca yapay gölet kıyılarında çevrili harika tek bitkiyi görünüyor.

parlak renkler çeşitli mükemmel fabrikanın dökmeyen kozalaklı ağaçlar ve yaprak döken çalılar zamanki tamamlar. Özellikle ilginç olayları ile mesafe çeşitlerinin güzelliği sarı çiçek, ve zengin tonları (bordo, koyu pembe) ön planda kullanmak daha iyidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.