BilgisayarlarBilgi teknolojisi

Biz sanal bir dünyada yaşıyorsun?

Bir gerçeklik, ancak gerçekte sadece dev bir simülasyon değil - İnsanoğlu bugün çok bizim evren (değil sokaktaki sıradan insandan ve bilinen fizik ve kozmoloji itibaren) birinci varsayımını ortaya yüksek teknoloji ve sanal gerçeklik derinleştirdi edilmektedir. biz ciddiye bunu düşünmek veya başka bir bilim kurgu filmi arsa gibi sözler almak için gerekli mıdır?

Gerçek birisin? Ben ne olacağım?

planın tamamen felsefi sorular olmuştu kez. Bilim adamları, sadece dünyanın nasıl anlamaya çalışıyoruz. Ama şimdi ihtiyaçlar meraklı zihinleri başka bir uçağa girmiş bulunmaktadır. Fizikçiler, kozmologların ve teknoloji bir dizi matrisinin bir parçası fazla olan, hepimiz devasa bir bilgisayar modelinde yaşayan düşünce ile kendimi eğlendirmek. Biz yanlışlıkla doğru kabul edilir bir sanal dünyada, mevcut çıkıyor.

Bizim içgüdüleri, tabii ki isyan ettiği. Bütün bunlar bir yalan olamayacak kadar gerçek. Elimdeki fincan ağırlığı, kahve aroması, çevremdeki sesleri - nasıl tecrübe böyle bir zenginlik kurma?

Ama aynı zamanda son birkaç yıl içinde bilgisayar bilimi ve bilgi teknolojisi alanında olağanüstü bir ilerleme vardır. Bilgisayarlar bizim eylemlere tepki özerk karakterlerle, bize doğaüstü gerçekçiliği ile oyuna verdik. İkna büyük bir güçle simülatör bir tür - Ve biz farkında olmadan sanal gerçeklik dalmış.

Yani bir kişinin paranoyak hale getirmek için yeterli.

Hayatta - filmlerdeki gibi

benzeri görülmemiş bir açıklıkla bir insan yaşam alanı olarak sanal dünyada fikri "The Matrix". Bize Hollywood filmini verdi Onlar bir gerçeklik olarak görüyoruz ki bu hikayede, insanların sanal dünyada kilitlenir. Bilimkurgu kabus - aklımızda doğmuş evren, tuzak olma ihtimali - örneğin geriye gidiyor David Cronenberg (1983) ve "Brezilya" Terri Gilliama (1985) tarafından filmde "Videodrome" olabilir.

kurguyu - Doğru olanı ve bu: Tüm bu distopyan soruların bir dizi oluşmasına neden? Biz sanrı veya sanrı yaşıyorsun - paranoyak bilim tarafından dayatılan bir fikir olan sanal evreni?

Haziran 2016 yılında yüksek teknoloji Elon Musk alanında girişimci söyledi şansı - "altta yatan gerçeklik" yaşayan bize karşı "bir milyar bire bir",.

O Rey Kurtsveyl önerdi bir yapay zeka guru izledi "belki bizim tüm evren -. Başka evrenden gelen genç bir okul çocuğu bilimsel bir deneydir"

Bu arada, bazı fizikçiler Böyle bir olasılığı düşünmek hazırız. Nisan 2016 yılında konu New York'ta Amerikan Doğal Tarih Müzesi'nde tartışıldı.

Kanıt?

Sanal bir evren fikrine yandaşları gerçek dünyada yaşayamaz gerçeği lehine en az iki argüman kurşun. Yani, kozmolog Alan Guth evrenimizin gerçek olabileceğini düşündürmektedir, ancak bir laboratuvar deney şeydir. fikir biyologlar mikroorganizmaların kolonileri büyümek nasıl benzer superintelligence çeşit, tarafından yaratılmıştır olmasıdır.

Prensip olarak, yapay Big Bang yardımıyla evrenin "üretim" olasılığı engeller şey yok - Guth diyor. Bu yeni doğmuş geldiği ortamı olduğunda, yok olmadı. Sadece evrenin anneden çimdiklemek ve onunla temasa kaybetmek mümkündü uzay-zaman yeni bir "kabarcık" yarattı. Bu senaryo, bazı çok çeşitli olabilir. Örneğin, evren tüpün bazı eşdeğeri doğmuş olabilirdi.

Ancak, gerçekte tüm kavramımızı boşa olabilir başka senaryo vardır.

Tamamen modellenen - Biz aslında oluşur. Biz, bir video oyununda karakterler olarak devasa bir bilgisayar programı tarafından ele bilgilerin bir dize başka bir şey olabilir. Hatta beyin simülasyonunu ve duyusal girdileri simüle tepki verir.

Bu bakış itibaren, hiçbir matris "kaçma" var. yaşadığımız ve bu hiç "canlı" tek şansımız - O.

Ama neden böyle bir olasılık inanır?

argümanı basittir: biz simülasyonlar yaptık. Biz oyunlarda değil, aynı zamanda araştırma sadece bilgisayar simülasyonu yürütmek. atomaltı kadar tüm toplumlarda veya galaksilere - Bilim adamları farklı düzeylerde dünyanın yönlerini taklit etmeye çalışıyorlar.

Örneğin, bilgisayar modelleme hayvanların ne davranışlarını nasıl geliştiğini söyleyebilirim. Diğer simülasyonlar bize gezegenler, yıldızlar ve galaksiler oluşturmak için nasıl anlamamıza yardımcı olur.

Biz de belirli kurallara göre seçim yapmak nispeten basit "ajanlar" kullanılarak insan toplumu simüle edebilirsiniz. Bu bize böyle bir şehir olarak bireyler ve şirketler arasındaki işbirliği, yol ve ekonomi ve daha işleyişi kurallarını geliştirir nasıl bir anlayış verir.

Bu modeller giderek daha karmaşık hale gelmektedir. Biz bilinç belirtileri sanal yaratıkları yaratmak olamayacağını kim söyleyebilir? beyin fonksiyonları ve kapsamlı kuantum hesaplamaları anlamada İlerleme bu umudu olasılığını arttırır.

Biz hiç o seviyeye ulaşmak ise, modellerin büyük bir sayı bizim için çalışacaktır. Onlar çevremizdeki "gerçek" dünyanın sakinleri çok daha fazla olacaktır.

Ve neden evrende başka zihni zaten bu noktaya ulaştığını kabul edemeyiz?

Çokluevrenin fikri

Hiç kimse aynı şekilde Büyük Patlama oluşan çoklu evrenlerin varlığını, inkar eder. Ancak, paralel evrenler - bu kimin parametreler, yıldız, galaksiler ve insanlar gibi ilginç sonuçlar vermek için rafine edilmiş sadece bir model var - bu bizim evren düşündürmektedir oldukça spekülatif bir fikir vardır.

Bu yüzden konunun özünden lazım. Eğer gerçeklik - biz olabilir tüm - bu o zaman "gerçek" bilgi olamaz, sadece bir bilgi. bu veriler doğa veya superumnym yaratıcısı tarafından programlanır Ve bir fark var mıdır? Görünüşe göre, her durumda, bizim yazarlar, prensipte, "kapatmak" bile süreci simülasyon sonuçlarına müdahale, veya edilir. Biz bu konuda nasıl hissetmeliyim?

Ve yine, geri gerçeğe

Tabii ki, dünyamızı programlanmış bir evrenin gelen parlak gencin yaklaşık biz oldukça şaka kozmolog Kurzweil. Ve şimdi 21. yüzyıl, birinin supersuschestv yapar gerçeğini bilgisayar oyunları yapıyor ve olmayan gerçeğine dayalı sanal gerçeklik fikrinin taraftarlarının çoğu.

bilim kurgu filmlerinin hırslı hayranları - "evrensel modelleme" savunucuları birçok şüphe yoktur. Bu biz buyuz ve bazı varsayımsal bir dünya - Ama gerçeklik kavramının derinlemesine biliyorum.

tepeler gibi eski

Bugün - yüksek teknoloji çağı. Ancak, gerçekte ve unreality filozofların konularda yüzyıllar boyunca mücadele etti.

Plato merak: Biz gerçeklik olarak algıladığımız sadece gölgeler mağaranın duvarına yansıtılan ne olur? Immanuel Kant, dünya çapında algısal görünüşe temelidir bazı "kendinde şey" olabilir savundu. Rene Dekart ünlü ifade yeteneği düşünmek olduğunu göstermiştir "Ben bu nedenle varım, düşünüyorum" - biz şahit olabilirsiniz varlığı için sadece önemli bir kriterdir.

"Simüle dünya" kavramı esas bu antik felsefi fikir alır. son teknoloji ve hipotezler bir zarar yoktur. Birçok felsefi bulmaca gibi onlar bizim varsayım ve önyargıları gözden geçirmeye bizi teşvik.

Ama şimdiye kadar hiç kimse sadece sanal olarak hiçbir yeni fikirler büyük ölçüde gerçeklik görüşümüzü değişmez bulunması durumundan kanıtlayabilirim.

bu sadece bir yanılsama - 1700'lerin olarak, filozof Dzhordzh Berkli Dünya savundu. Buna karşılık, İngiliz yazar Semyuel Dzhonson "Ben böyle çürütmek!" dedi - ve bir kaya attı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.